Piłkarski biznes, czyli bogaci znaczą coraz więcej

W sezonie 2012/13 europejski rynek piłkarski wzrósł o 500 mln euro. 80 procent z tego wzrostu przychodów wypracowało dwadzieścia najbogatszych klubów Europy.

Kilkanaście dni temu Premier League zawarła nową umowę telewizyjną na prawa do transmisji meczów piłkarskich. Dzięki niej kluby angielskiej ekstraklasy staną się jeszcze bogatsze. Przy tej okazji warto zobaczyć, jak rosną przychody rynku piłkarskiego i jaką wielką jego część stanowi dwudziestka najbogatszych klubów świata (wszystkie są w Europie).

Jak rosły przychody na piłkarskim rynku | Create infographics

Od sezonu 2007/08 do 2012/13 (najnowsze danych jeszcze nie ma) rynek piłkarski wzrósł o 5,3 miliarda euro. Największy skok dochodów nastąpił w sezonie 2011/12. Był on jednak wywołany prawdopodobnie trzema niezwykłymi wydarzeniami - Euro 2012, wzrostem kursu brytyjskiego funta względem euro oraz inwestycjami nowych właścicieli w Paris St. Germain i Manchester City.

Jak rosły przychody tzw. Wielkiej Piątki (Anglia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja) | Create infographics

Te wzrosty piłkarskiego rynku warto porównać z przychodami tzw. wielkiej piątki - czyli ligami z Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji. Jak widać na wykresie bogactwo tych rozgrywek wzrosło o 2,1 miliarda euro między rokiem 2007 a 2013.

Jak rosły przychody dwudziestu najbogatszych piłkarskich klubów świata | Create infographics

Warto teraz porównać wzrosty na piłkarskim rynku z przychodami dwudziestki najbogatszych klubów świata, którą rok rocznie prezentuje firma Deloitte. Między 2007 a 2014 ten wzrost bogactwa wyniósł 2,1 miliarda euro, a między 2007 a 2013 (ten okres porównujemy) - 1,5 miliarda euro. Widać więc z tego, że przychody najbogatszym rosną szybciej niż całej reszcie. Przychody dwudziestu najbogatszych klubów piłkarskich rosły średnio o 0,25 mld euro rocznie, przychody całego rynku piłkarskiego w Europie - 0,88 mld euro, a przychody tzw. wielkiej piątki - 0,37 mld euro.

Kto wypracowywał wzrost przychodów rynku piłkarskiego | Create infographics

Warto przy tym zwrócić uwagę, że przychody klubów piłkarskich rosną skokowo - zależnie od podpisywanie nowych wieloletnich umów sponsorskich i tych na prawa do transmisji. W ostatnich dwóch sezonach można zauważyć, że coraz większy procent wzrostu na rynku piłkarskim wypracowany jest przez dwudziestkę najbogatszych klubów piłkarskich. Dwa lata temu było to 50 procent, a w ubiegłym roku już 80 procent.

źródło: Okazje.info