Liga Mistrzów. Arsenal drżał do końca, Red Bull znów poza fazą grupową

Znamy już wszystkich trzydziestu dwóch uczestników fazy grupowej Ligi Mistrzów. Do tego grona awansowały m.in. Arsenal, BATE i FC Porto, ale po raz kolejny zabraknie w nim piłkarzy Red Bull Salzburg. Niesamowita historia miała z kolei miejsce w Razgradzie.

Zacznijmy jednak od spotkań wtorkowych. Tam bez większych problemów awansowały Zenit (3:0 ze Standardem Liege), APOEL (4:0 z Aalborgiem), BATE (3:0 ze Slovanem) i FC Porto (2:0) z Lille.

Polskich kibiców najbardziej interesowała rywalizacja Celticu Glasgow z Mariborem. Szkoci, którzy do ostatniej rundy kwalifikacji awansowali tylko dzięki walkowerowi, musieli uznać wyższość Mariboru ze Słowenii. Remis 1:1 na terenie rywala nie wystarczył mistrzom Szkocji, którzy na własnym terenie przegrali 0:1 po bramce Tavaresa.

Ciekawiej było w środowych meczach. Formalności dopełnił Bayer Leverkusen, który rozbił 4:0 FC Kopenhaga, ale Athletic Bilbao musiał już się sporo namęczyć, by wyeliminować Napoli. Po remisie 1:1 w pierwszym meczu ekipie z Hiszpanii wystarczył bezbramkowy remis. Piłkarze Bilbao chyba wzięli sobie to do serca do tego stopnia, że w pierwszej połowie seryjnie marnowali doskonałe okazje. Zemściło się to na nich na początku drugiej połowy, gdy bramkę dla podopiecznych Rafy Beniteza strzelił Marek Hamsik.

Czwarta ekipa ostatniego sezonu Primera Division szybko odrobiła jednak straty, Aduriz strzelił dwie bramki (w 61. i 69. minucie) i to Napoli było na tę chwilę poza Ligą Mistrzów. Gdy w 74. minucie swoje trafienie dołożył Ibai, jasnym było, że w LM zobaczymy cztery zespoły z Hiszpanii.

Ciekawie było też w Szwecji. Tamtejsze Malmo ograło 3:0 Red Bull Salzburg, który od lat bez skutku próbuje awansować do Ligi Mistrzów i choć na krajowym podwórku nie ma sobie równych, to awans do grona najlepszych zespołów w Europie wciąż pozostaje poza ich zasięgiem.

O awans do końca musiał drżeć Arsenal. "Kanonierzy" po bezbramkowym remisie w Stambule musieli wygrać mecz na własnym terenie. Dzięki bramce Alexisa Sancheza do przerwy prowadzili 1:0.

W 75. minucie Mathieu Debuchy dostał jednak czerwoną kartkę i o awans podopieczni Arsene Wengera musieli walczyć do samego końca. Ostatecznie jednak obronili się przed naporami zespołu z Turcji i awansowali.

Do późnych godzin wieczornych o awans walczył Łudogorec Razgrad, który pokonał Steaue Bukareszt dopiero po rzutach karnych. Co ciekawe, w serii jedenastek na bramce stał Cosmin Moti, obrońca, który musiał założyć rękawice bramkarskie przez czerwoną kartkę podstawowego bramkarza. Przeczytaj więcej o wyczynie bramkarza-obrońcy Łudogorca

Tym samym znamy już wszystkie 32 zespoły, które wystąpią w nowym sezonie Ligi Mistrzów. Losowanie fazy grupowej odbędzie się w czwartek o 18. Poniżej przedstawiamy podział na koszyki: