Prezes Galatasaray: Kluby Europy planują własną ligę kontynentalną zamiast LM

Po 2018 r. mogą wystartować nowe europejskie rozgrywki pucharowe, które zastąpiłyby Ligę Mistrzów organizowaną przez UEFA - zdradził prezes Galatasaray Stambuł Unal Aysal. Mogłoby w niej grać 20 największych klubów z całego kontynentu.

Szef tureckiego klubu zdradził, że kluby już prowadzą rozmowy w sprawie stworzenia nowych rozgrywek, które zainaugurowałyby za sześć lat. Do 2018 r. bowiem obowiązuje obecne porozumienie pomiędzy UEFA a Stowarzyszeniem Europejskich Klubów (ECA), na mocy którego funkcjonują obecne puchary.

- W nowej lidze kontynentalnej grałoby 20 wielkich klubów, a trzy do pięciu zespołów zmieniałoby się co roku. Taki jest koncept, który będzie jeszcze przedmiotem dyskusji w ciągu kilku najbliższych lat - powiedział Aysal przemawiający na londyńskiej konferencji "Liderów Futbolu".

Nie wiadomo jednak, jakie kluby biorą udział w rozmowach, ani jak daleko te negocjacje już zaszły. Samo ECA nie potwierdza, by kiedykolwiek temat powołania nowych rozgrywek był podejmowany przez któregokolwiek z 214 członków organizacji.

Mimo że Aysal nie chciał zdradzić żadnych szczegółów dotyczących projektów, to przyznał, że rozmawiał już z potencjalnymi sponsorami tego przedsięwzięcia. Są wśród nich dwie "wielkie marki", nie wiadomo jednak jakie.

Więcej o: