Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA: Pensje piłkarzy rosną, długi klubów maleją

Piłkarze w europejskich klubach zarabiają średnio o 6,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym, a zyski klubów wzrosły o 6,9 proc. - To zasługa wprowadzenia zasad finansowego fair play - uważa sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino, który w piątek przedstawił wstępny raport.

- W dzisiejszych warunkach ekonomicznych biznes, który rośnie w ciągu roku o prawie siedem procent, musi robić wrażenie - powiedział Infantino. Pełny raport zostanie opublikowany w przyszłym miesiącu, ale sekretarz UEFA już ujawnił, że długi klubów w ciągu roku zmalały z 57 mln euro do zaledwie 9 mln. Maleją także wydatki klubów. W 2011 roku 237 klubów europejskich, grających na najwyższym poziomie rozgrywek, wydało łącznie 1,7 miliarda euro. W 2012 roku było to już niewiele ponad miliard euro.

- Kluby zrozumiały przekaz. To dopiero pierwszy rok, kiedy mamy pełne dane, a już widać, że kluby zmieniają się w dobrym kierunku. Tak duże redukcje kosztów pokazują, że zasada finansowego fair play działa - dodał Infantino.

W myśl tej zasady kluby nie mogą wydawać więcej pieniędzy niż zarabiają. Zespołom, które jej nie przestrzegają, grozi wykluczenie z europejskich pucharów. - Finansowe fair play ma stworzyć dobre warunki do rozwoju. Sukcesu nie mierzymy liczbą wykluczonych klubów, ale konkretnymi danymi. Każda dyskwalifikacja jest tak naprawdę porażką dla europejskich pucharów - komentuje Infantino.

Nie każdy klub wziął sobie nowe przepisy do serca. AS Monaco, które w tym roku awansowało do Ligue 1, wydało już na transfery 120 milionów euro. Temu zespołowi na razie jednak nie grożą żadne sankcje. - Monaco nie gra w pucharach. A nas interesują tylko kluby, które występują w LM lub LE. Zajmiemy się nimi, jeśli awansują do pucharów - zaznaczył prezydent UEFA Michel Platini.

Więcej o: