Liga Mistrzów. Klasyfikacja najskuteczniejszych napastników świata: Lewandowski prawie dwa razy lepszy od Ronaldo

Robert Lewandowski jest najskuteczniejszym napastnikiem tej edycji Ligi Mistrzów i (prawdopodobnie) czwartym pod względem skuteczności snajperem świata. Tak wynika z naszych wyliczeń opartych na statystykach prowadzonych przez UEFA i ESPN. Relacja na żywo z meczu Realu Madryt i Borussii Dortmund od godz. 20.45 w Sport.pl i aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Aby stworzyć klasyfikację najskuteczniejszych napastników tej edycji Ligi Mistrzów, wzięliśmy pod uwagę zawodników, którzy strzelili przynajmniej pięć bramek. Za pomocą statystyk prowadzonych przez stronę UEFA.com sprawdziliśmy, który napastnik potrzebuje najmniejszej liczby wszystkich, także niecelnych strzałów do pokonania bramkarza oraz który najmniejszej liczby uderzeń celnych. W obu klasyfikacjach bezkonkurencyjny jest Robert Lewandowski. 27 proc. strzałów polskiego piłkarza kończy się golem, a jeśli Lewandowski trafia w światło bramki, piłka wpada do siatki w 45,4 proc. przypadków. Żaden z piłkarzy, którzy zdobyli przynajmniej pięć goli w tej edycji LM, nie ma takiej skuteczności. Statystyki lidera klasyfikacji strzelców, Cristiano Ronaldo, to odpowiednio 16,6 proc. i 23 proc.

Najskuteczniejsi piłkarze Ligi Mistrzów

Postanowiliśmy też sprawdzić, który napastnik jest najskuteczniejszy w tym sezonie na świecie. W tym celu wzięliśmy pod uwagę pięć najsilniejszych lig globu (wszystkich rozgrywek niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić) oraz zawodników, którzy strzelili w nich przynajmniej 15 goli. Statystyki strzałów zaczerpnęliśmy ze strony ESPNFC.com i tutaj Lewandowski pod względem skuteczności ustępuje jedynie trzem piłkarzom - Giampaolo Pazziniemu z Milanu, Dario Cvitanichowi z Nicei oraz Lionelowi Messiemu. Warto przy okazji zwrócić uwagę na odległą pozycję w tej klasyfikacji Cristiano Ronaldo.

Najskuteczniejsi piłkarze najsilniejszych lig świata

Więcej o: