Cztery długie lata spędziła Wisła Kraków na pierwszoligowych boiskach, próbując odbić się od dna i wrócić do Ekstraklasy. Droga ta nie była usłana różami - bliżej było do niemal samych cierni. W 2024 roku "Biała Gwiazda" sięgnęła jednak sensacyjnie po Puchar Polski, a dwa lata później zanotowała awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.
I choć do kolejnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to w klubowych gabinetach już trwają prace nad przygotowaniami do tej kampanii. Jak się okazuje jednak, przygotowania te dotyczą nie tylko kwestii stricte sportowych. 1 czerwca 2026 roku klub oficjalnie poinformował o trwałej zmianie swojego herbu.
"Biała Gwiazda" wraca do znaku, którego pierwowzór po raz pierwszy został użyty w 1911 roku. To efekt analiz prowadzonych przez klub oraz wyjątkowo pozytywnego odbioru herbu jubileuszowego, który został przygotowany z okazji obchodzonego w tym roku 120-lecia Wisły.
"Projekt, który stanowił współczesną interpretację historycznego znaku Białej Gwiazdy, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem kibiców i całej społeczności skupionej wokół klubu. Reakcje pokazały, jak silna jest potrzeba podkreślania dziedzictwa i historycznej tożsamości Wisły Kraków" - czytamy w oświadczeniu na stronie klubowej.
Nowy herb stanie się symbolem nie tylko pierwszego zespołu. Będzie obowiązywać również w Akademii Piłkarskiej, w działaniach komunikacyjnych i marketingowych, w merchandisingu oraz podczas realizacji projektów partnerskich.
"Nowy herb przywraca formę opartą na najstarszych symbolach klubu, zachowując jednocześnie ich ponadczasowy charakter. To nie tylko zmiana identyfikacji wizualnej, ale także wyraz szacunku dla pokoleń zawodników, działaczy i kibiców, którzy przez ponad sto lat współtworzyli historię Białej Gwiazdy" - podkreślono. Głos w tej sprawie zabrał również prezes klubu, Jarosław Królewski.
- Wisła Kraków jest klubem o wyjątkowym dziedzictwie i niezwykle silnej tożsamości. Powrót do historycznego herbu to świadoma decyzja, która łączy przeszłość z przyszłością. Chcemy budować nowoczesny klub oparty na wartościach, które od początku definiowały Wisłę Kraków – tradycji, ambicji, odwadze i przywiązaniu do własnych korzeni - stwierdził.
Powrót do herbu z 1911 roku będzie odbywał się stopniowo. Do końca 2026 roku bowiem obowiązywać będzie herb jubileuszowy. Historyczny herb z kolei sukcesywnie ma zacząć pojawiać się na strojach, materiałach klubowych, produktach licencyjnych, kanałach komunikacji oraz wszystkich przestrzeniach, które związane są z działalnością Wisły.
"Historia zobowiązuje. Biała Gwiazda pozostaje niezmienna" - to hasło, którym klub promuje powrót do korzeni. "To ukłon w stronę tradycji, ale również deklaracja, że Biała Gwiazda pozostaje wierna wartościom, które od ponad wieku wyróżniają ją na tle polskiego sportu" - czytamy.
Zobacz też: Bójka w szatni Realu Madryt. Piłkarz zabrał głos