Fatalne wieści. Nie żyje legenda klubu ekstraklasy

Nie żyje Andrzej Januszewski, były prezes Lechii Gdańsk, która poinformowała o śmierci zasłużonego działacza. To za jego kadencji klub zdobył historyczne trofea, a także rywalizował z Juventusem w europejskich pucharach. "Rodzinie i bliskim zmarłego pragniemy złożyć najszczersze kondolencje" - przekazał klub, który pożegnał "najskuteczniejszego prezesa Lechii". Zmarły Andrzej Januszewski miał 81 lat.

Lechia Gdańsk potrzebowała zaledwie roku, aby po spadku z ekstraklasy wrócić na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Jednak jej sytuacja jest daleka od idealnej - cały czas zmaga się z problemami finansowymi, spowodowanymi zaległościami wobec byłych piłkarzy, a także odmową ze strony potencjalnego sponsora (to ostatnie może mieć związek z rzekomymi rosyjskimi powiązaniami właściciela klubu).

Zobacz wideo Niemcy odpadli z Euro 2024. "To był kryminał"

W dodatku w poniedziałek klub poinformował o nałożonym na niego zakazie transferowym. Sprawa dotyczy rozliczeń ze słowackim klubem MFK Ruzomberok i ma zostać wyjaśniona w ciągu kilku dni. A kilka godzin później przekazano smutną informację.

Zmarł Andrzej Januszewski. Lechia Gdańsk opłakuje legendarnego prezesa

"Dotarły do nas smutne informacje o śmierci Andrzeja Januszewskiego, zasłużonego byłego prezesa Lechii Gdańsk, który odszedł w wieku 81 lat. Rodzinie i bliskim zmarłego pragniemy złożyć najszczersze kondolencje. (...) Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek na Cmentarzu Łostowickim o godzinie 13:30" - ogłosił klub.

Przypomniano, że Januszewski pełnił funkcję prezesa, gdy trzecioligowa wówczas Lechia sięgnęła po pierwsze w historii trofeum - Puchar Polski w sezonie 1982/83. W kolejnych rozgrywkach, już jako drugoligowiec, zdobyła Superpuchar Polski i wystąpiła w Pucharze Zdobywców Pucharów. Tam w pierwszej rundzie wpadła na Juventus. W Gdańsku przegrała 2:3, w Turynie aż 0:7 i odpadła z rozgrywek.

Januszewski był prezesem Lechii dwukrotnie. Po raz pierwszy przyszedł w lutym 1983 r. i odszedł w 1984 r., już po awansie do ekstraklasy. Jego miejsce zajął Andrzej Grabowski, którego Januszewski później zastąpił, ale tylko na krótki czas.

Nie żyje Andrzej Januszewski, "najskuteczniejszy prezes Lechii"

Zmarły był nazywany "najskuteczniejszym prezesem Lechii". W tym wypadku nie chodziło tylko o wyniki sportowe. "Dbał o zawodników - załatwił im mieszkania na Chełmie, a po zdobyciu Pucharu Polski nagrodził ich dwutygodniowymi wczasami nad Balatonem" - wyjaśnił portal lechia.gda.pl.

Czy Lechia Gdańsk utrzyma się w ekstraklasie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.