Oto nowa chluba Ekstraklasy. Koszt? 290 milionów! Jest ważna data

Kibice GKS-u Katowice na pewno już odliczają do sezonu 2024/2025. Po dziewiętnastu latach ich ukochany klub zagra w ekstraklasie, do której awans wywalczył w iście filmowym stylu. Jakby tego było mało, to w tym samym sezonie GKS zagra na nowoczesnym stadionie. Na wykończeniu są bowiem prace nad powstającym Stadionem Miejskim w Katowicach.

GKS Katowice w zakończonym sezonie I ligi w dramatycznych okolicznościach wywalczył po dziewiętnastu latach awans do ekstraklasy. W 34. serii gier katowicki zespół musiał wygrać na wyjeździe z Arką Gdynia i zrobił to (1:0) Reszta historii jest znana. GKS zagra w ekstraklasie, a Arka grała w barażach i w ich finale przegrała po niesamowitej końcówce 1:2 z Motorem Lublin

Zobacz wideo Polska ma mocne karty przed Euro 2024! "Objawienie, rewelacja"

Stadion w Katowicach coraz bliżej otwarcia. Jest gotowy w 75 proc.

Gra w ekstraklasie jest fantastyczną wiadomością dla GKS-u Katowice i jego kibiców, ale jakby tego było mało, to niedługo zespół będzie grał na całkowicie nowym stadionie. Wszystko dlatego, że na ukończeniu są prace nad Stadionem Miejskim w Katowicach, który powstaje na Załęskiej Hałdzie, przy ulicach Bocheńskiego, Dobrego Urobku i Upadowej. Pomieści on 15 tysięcy widzów.

- Do 20 czerwca potrwają prace związane z pokryciem zadaszenia stadionu i rozpoczynamy wykonywanie murawy na głównej płycie. Montowane są także krzesełka, zarówno na stadionie jak i w hali. Potem czekają nas prace wykończeniowe na terenie hali m.in. oświetlenie i sportowa podłoga - powiedział "Gazecie Wyborczej" Wojciech Pałczyński, dyrektor Oddziału Południe firmy NDI, która jest głównym wykonawcą Stadionu Miejskiego. W sumie wykonano dotychczas 75 proc. zaplanowanych prac przy nowym stadionie.

Pierwotnie zakładano, że kwota realizacji projektu wyniesie 230 mln złotych, jednak w lutym spekulowano, że będzie to o 60 mln więcej. - Pojawiła się konieczność wykonania wielu prac, które nie były uwzględnione w początkowym harmonogramie, m.in. związanych z zagęszczeniem gruntu, na którym jest posadowiony ten obiekt. (...) Zdecydowaliśmy się też zmienić oświetlenie na niskoenergetyczne, ale też umożliwiające różne aranżacje świetlne na płycie boiska, jak również na zewnątrz całego obiektu - tłumaczył prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prace nad budową obiektu mają zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku. W ramach projektu poza stadionem piłkarskim również hala widowiskowo-sportowa, która pomieści trzy tysiące widzów, plac główny, dwa pełnowymiarowe boiska szkoleniowe oraz parking na około 500 miejsc postojowych i nowe drogi. 

Z racji na trwające prace sezon 2024/2025 GKS Katowice rozpocznie na starym stadionie na starym obiekcie przy ulicy Bukowej i dopiero podczas rundy wiosennej przeniesie się na nowy obiekt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.