Sezon 2023/24 jeszcze nie dobiegł końca, ale kluby już dużo wcześniej musiały zgłosić do Polskiego Związku Piłki Nożnej szereg dokumentów licencyjnych. Wnioski rozpatrzyła Komisja ds. Licencji Klubowych i w piątek 26 maja federacja opublikowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Sporo klubów ma swoje problemy, przez co PZPN będzie je nadzorował.
Z oficjalnego komunikatu Komisji ds. Licencji Klubowych na stronie PZPN-u dowiadujemy się, że wszystkie z obecnych klubów ekstraklasy otrzymały licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Bez mniejszych lub większych problemów obyło się u czterech ekip. Lecha Poznań, Jagiellonii Białystok, Zagłębia Lubin i Widzewa Łódź.
Wszystkie z wyżej wymienionych drużyn otrzymały również licencję na grę w europejskich pucharach w sezonie 2024/25. Inaczej sprawa ma się u Stali Mielec, która bez problemów otrzymała prawo gry w ekstraklasie, ale nie ma wzmianki o ewentualnej możliwości gry w rozgrywkach klubowych UEFA.
Dość niespodziewanie komisja objęła nadzorem finansowym trzy czołowe zespoły ligi. Są nimi Legia Warszawa, Śląsk Wrocław i Pogoń Szczecin. Oprócz nich nadzór finansowy mają także ŁKS Łódź, i Ruch Chorzów. Z powodów infrastrukturalnych nadzór otrzymały z kolei Raków Częstochowa i Korona Kielce.
Nie zabrakło też zespołów, które otrzymały licencję z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym. Chodzi o Cracovię Kraków, Górnika Zabrze i Radomiaka Radom i Piasta Gliwice. Nieco więcej problemów ma Puszcza Niepołomice, której komisja przyznała licencję "z nadzorem infrastrukturalnym, prawnym oraz finansowym na stadionie zastępczym przy ul. Kałuży 1 w Krakowie".
Na innym obiekcie rywalizować będzie też Warta Poznań, o której jeszcze niedawno informowano, że na stałe przeniesie się do Grodziska Wielkopolskiego. Klub od sezonu 2018/19 rozgrywał swoje mecze właśnie na obiekcie w tym mieście, ale wreszcie powróci do Poznania. Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że Warta swoje domowe mecze w sezonie 2024/25 rozgrywać będzie na Stadionie Miejskim przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu, a więc na dotychczasowym obiekcie Lecha Poznań.
W oficjalnym piśmie nie zabrakło też informacji o karach. ŁKS zapłaci 15 tys. zł "za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego", czyli za "brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej" oraz "brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, z tytułu zobowiązań podatkowych oraz w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne; oraz z tytułu zobowiązań wobec PZPN, WZPN oraz UEFA (w tym podmiotów wskazanych przez UEFA)".
Nieco mniej, bo 10 tysięcy złotych zapłaci Puszcza Niepołomice "za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego". Kary nie uniknął także Piast Gliwice, który zapłaci pięć tysięcy za naruszenie kryterium F.04 podręcznika licencyjnego. Wszystkie kluby mają pięć dni na odwołanie się od decyzji komisji.