Ujawniamy! PZPN podejmie ostateczną decyzję 20 maja. Specjalna grupa

Dominik Wardzichowski
PZPN podejmie ostateczną decyzję w sprawie przepisu o młodzieżowcu 20 maja, czyli jeszcze przed zakończeniem aktualnych rozgrywek - dowiedział się Sport.pl. Federacja powołała specjalną grupę, a na jej czele stanie Wojciech Cygan.

Sezon 2023/2024 powoli się kończy, a wciąż nie wiemy, co dalej z przepisem o młodzieżowcu w ekstraklasie na kolejny rok. Kluby narzekają, że nie wiedzą, na czym stoją, wstępną chęć zniesienia przepisu wyraziły już w grudniu, ale problem w tym, że do kwietnia nie sformalizowały swoich ustaleń. - W styczniu otrzymaliśmy pismo, w którym kluby proszą o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian w przepisie o młodzieżowcu. Dosłownie. Bez żadnych konkretów: jakich zmian, kiedy, na jakich zasadach? - tłumaczy jedna z osób z PZPN w rozmowie z weszlo.com. Szczegóły krążyły w mediach, były szeroko omawiane, ale wciąż brakowało formalności.

Zobacz wideo PZPN spełnił prośbę Michała Probierza. "Dokumenty są analizowane"

Jak dowiedział się Sport.pl, pismo w sprawie usunięcia przepisu o młodzieżowcu w ekstraklasie trafiło w końcu do federacji. Ta zaś zdecydowała o powołaniu specjalnej grupy, która ma wypracować porozumienie z klubami. Na jej czele stanie Wojciech Cygan, wiceprezes PZPN, a także przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy i Rakowa Częstochowa. Ostateczna decyzja zostanie podjęta 20 maja, jeszcze przed zakończeniem sezonu 2023/2024.

W trakcie posiedzenia w dn. 18.04.2024 podjął dyskusję na temat regulacji w zakresie udziału zawodników młodzieżowców w rozgrywkach Ekstraklasy.
Przedstawiono opinie klubów Ekstraklasy oraz podjętą przez Radę Nadzorczą spółki Ekstraklasa w dniu 17.04.2024 uchwałę, która rekomenduje nieprzedłużanie obowiązujących regulacji w tym zakresie i zakłada przedstawienie alternatywnej koncepcji rozwiązań do dnia 10 maja 2024 roku. Zarząd PZPN przychylił się do wniosku Ekstraklasy S.A.
Dyskusję poprzedziła prezentacja wiceprezesa PZPN ds. szkoleniowych Macieja Mateńki, który przedstawił dokładną analizę sytuacji, która uwzględniała zarówno korzyści, jak i zagrożenia płynące z aktualnie obowiązujących przepisów. W rundzie jesiennej zeszłego sezonu w Ekstraklasie zagrało aż 85 zawodników młodzieżowców. W ligach zbliżonych do polskiej ten wskaźnik jest dużo niższy. W sezonie 2022/23 trzy młodzieżowe reprezentacje awansowały na mistrzostwa Europy. To wynik lepszy m.in. od federacji angielskiej, włoskiej, holenderskiej czy belgijskiej. Trzon młodzieżowych reprezentacji tworzą przede wszystkim zawodnicy z polskich lig.
Po prezentacji Macieja Mateńki głos zabrał wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego Wojciech Cygan, który podkreślił, że regulacje w tym zakresie powinny być zorientowane na nagradzanie, a nie karanie oraz żeby wypracować efektywne formy premiowania klubów dających szansę młodym zawodnikom. Wojciech Cygan dodał, że ważne jest, by stosowne decyzje podjąć jak najszybciej, przed zakończeniem trwającego sezonu.
Ustalono, że ostateczna decyzja w sprawie zostanie podjęta na Zarządzie PZPN w dniu 20 maja 2024 roku. Do tego czasu Ekstraklasa S.A, przedstawi propozycje alternatywnych rozwiązań w zakresie regulacji, których celem ma być rozwój zawodników młodzieżowych z ewentualną zmianą założeń w zakresie systemu motywacji dla klubów.
Na posiedzeniu powołano zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie propozycji regulacji.

- informuje Polski Związek Piłki Nożnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnymi przepisami, każdy klub w ekstraklasie musi zapewnić grę dowolnej liczbie młodzieżowców (piłkarze z rocznika 2002 lub młodsi) w czasie nie krótszym niż 3000 minut w sezonie. W przypadku niespełnienia tego wymogu, klub musi zapłacić karę finansową.

Czy przepis o młodzieżowcu w ekstraklasie powinien zostać utrzymany?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.