Sędziowski skandal w Ekstraklasie. PZPN reaguje

Brak rzutu karnego dla Radomiaka Radom w meczu z Jagiellonią Białystok czy absurdalna druga żółta kartka dla Josue w starciu Piast Gliwice - Legia Warszawa - to część z najbardziej rażących błędów sędziowskich w ósmej kolejce ekstraklasy. Kolegium Sędziów PZPN podjęło decyzję ws. dalszych występów Damiana Sylwestrzaka czy Piotra Lasyka. Łącznie dwóch arbitrów trafiło do "zamrażarki", o czym pisze Krzysztof Marciniak z Canal+ Sport.

Ósma kolejka ekstraklasy obfitowała w sporo błędów sędziowskich. Jeden z bardziej rażących błędów pojawił się w meczu Piasta Gliwice z Legią Warszawa (1:1), który był prowadzony przez Damiana Sylwestrzaka. Wówczas Josue dostał drugą żółtą kartkę w pierwszej połowie, mimo że to on był faulowany przez rywala. - Ocena boiskowa na pewno okazała się niewłaściwa. Z mojego punktu widzenia, zawodnik Piasta zagrał piłkę i został później przystemplowany przez piłkarza Legii. To była pomyłka w oglądzie - mówił Sylwestrzak po meczu w rozmowie z Canal+ Sport, przyznając się do błędu.

Zobacz wideo Probierz o depresji w futbolu: To jest bardzo duży problem w piłce

Kolegium Sędziów reaguje na błędy arbitrów w ekstraklasie. Dwóch sędziów w "zamrażarce"

Po ósmej kolejce doszło do spotkania ekstraklasy z Kolegium Sędziów PZPN w celu omówienia spornych sytuacji sędziowskich. Komisja Ligi już wcześniej anulowała czerwoną kartkę dla Josue, co sprawia, że Portugalczyk może zagrać przeciwko Górnikowi Zabrze. A co z Sylwestrzakiem? Krzysztof Marciniak z Canal+ Sport podaje, że arbiter odpocznie w weekend i nie będzie prowadził żadnego spotkania. Sędzia Sylwestrzak poprowadzi w czwartek 21 września mecz Viktorii Pilzno z FK Ballkani w Lidze Konferencji Europy.

"Karę" otrzymał także Marcin Kochanek, który był rozjemcą spotkania między Stalą Mielec a Zagłębiem Lubin (4:2). Wtedy arbiter przyznał drugą żółtą kartkę Michałowi Nalepie za rzekomy faul na Kokim Hinokio. Jak potem pokazały powtórki, Japończyk potknął się o własne nogi, niejako wymuszając reakcję sędziego. Kochanek zostanie zesłany na najbliższy weekend do I ligi i poprowadzi jedno ze spotkań na zapleczu ekstraklasy. Na razie nie wiadomo, jaki konkretny mecz zostanie mu przyznany.

Najbardziej dotkliwie ukarano Piotra Lasyka i Pawła Pskita (VAR), którzy odpowiadali za spotkanie między Jagiellonią Białystok a Radomiakiem Radom (3:2). Sędziowie trafili do "zamrażarki" i odpoczną od prowadzenia meczów przez czas nieokreślony. A za co? Adam Lyczmański, ekspert Canal+ zauważył w Lidze+ Extra, że Radomiak powinien dostać rzut karny za faul na Dawidzie Abramowiczu, a dodatkowo niesłusznie nie uznano gola na 3:3, gdy piłka odbiła się od łokcia Lisandro Semedo przed strzałem Pedro Henrique.

A jak wygląda sytuacja w tabeli ekstraklasy? Po ośmiu kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław z 16 punktami, który ma punkt więcej nad drugą Jagiellonią Białystok i dwa punkty od trzeciej Legii Warszawa. Liderem klasyfikacji strzelców pozostaje Erik Exposito, który po ośmiu meczach ma osiem goli i dwie asysty.

Więcej o: