Polski talent obok gwiazd Barcelony i Leverkusen. Błyszczy

Piłkarz Piasta Gliwice niewiele gorszy od gwiazd z FC Barcelony lub Bayeru Leverkusen, a lepszy od zawodników z Genk czy Brighton? Tak wygląda jedna statystyka w perspektywie Arkadiusza Pyrki, który wśród swoich rówieśników jest jednym z najlepszych w całej Europie. A to wszystko na rok przed wygaśnięciem jego kontraktu i możliwymi przenosinami do klubu z zagranicy.

Wiele wskazywało na to, że Arkadiusz Pyrka tego lata opuści Piasta Gliwice. Zawodnikowi w czerwcu przyszłego roku wygasa kontrakt i to był ostatni moment dla klubu na sprzedaż zawodnika. Zainteresowanie piłkarzem wykazywało szwajcarskie FC Basel, które oferowało za Pyrkę około 2,5 mln euro. Do transferu jednak nie doszło i wszystko wskazuje na to, że prawy obrońca wypełni kontrakt z Piastem Gliwice.

Zobacz wideo Co z premiami dla siatkarzy? "Nie ma co liczyć na to, co w piłce"

Arkadiusz Pyrka w europejskiej czołówce pod względem kluczowych podań

Pyrka ma pewny plac w gliwickim zespole i na pewno latem przyszłego roku nie będzie narzekał na brak ofert od potencjalnych pracodawców z zagranicy. 20-latek już teraz wyróżnia się w jednym elemencie na tle swoich rówieśników, którzy często grają w silniejszych ligach oraz klubach.

Profil Football Wonderkids przytoczył statystykę wg. której Pyrka notuje średnio trzy kluczowe podania na 90 minut. A czym są te kluczowe podania? To zagrania, które wyprowadzają kolegę z zespołu na czystą okazję do strzelenia gola. To niezwykła statystyka, jak na prawego obrońcę. Lepsi pod tym względem z graczy U-21 są tylko Florian Wirtz z Bayeru Leverksuen (pomocnik 4.13), Pedri z FC Barcelony (pomocnik 3.73), Anton Gaaei z Ajaksu Amsterdam (prawy obrońca 3.32) oraz Jarne Steuckers z Sint-Truiden (pomocnik 3.27). 

Za Pyrką są m.in. Bilal El Khannouss z Genk czy Joao Pedro z Brighton. W zestawieniu jest również inny Polak - Michał Rakoczy z Cracovii z 2.5 kluczowymi podaniami na mecz

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

W obecnym sezonie Arkadiusz Pyrka zaliczył komplet minut we wszystkich ośmiu kolejkach ekstraklasy. Nie zaliczył w nich gola ani asysty. Drużyna Piasta w tych spotkaniach zaliczyła jedno zwycięstwo, sześć remisów i porażkę. To daje piłkarzom z Gliwic dziewięć punktów i 12. miejsce w tabeli i przewagę trzech punktów nad strefą spadkową. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.