PZPN skreśla dwóch znanych sędziów. Idzie nowe

Jakub Seweryn
Jak dowiedział się Sport.pl, Tomasz Musiał (Kraków) i Krzysztof Jakubik (Siedlce) zostaną skreśleni przez Polski Związek Piłki Nożnej z listy polskich sędziów międzynarodowych. W ich miejsce na liście pojawią się Damian Kos (Wejherowo) oraz Łukasz Kuźma (Białystok).

Niekwestionowanym liderem polskich sędziów w Europie jest Szymon Marciniak, który w ostatnich 12 miesiącach sędziował zarówno finał mistrzostw świata Argentyna - Francja (3:3, k. 4:2), jak również finał Ligi Mistrzów Manchester City - Inter Mediolan (1:0). Ale łącznie polskich arbitrów międzynarodowych jest aż siedmiu i jak dowiedział się Sport.pl, szykują się na niej spore zmiany.

Zobacz wideo Brutalna prawda o Fernando Santosie. Śmiech na sali

Zmiany na liście sędziów międzynarodowych. Dwóch znanych arbitrów skreślonych

W środę zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej ma usunąć z listy sędziów międzynarodowych Tomasza Musiała (Kraków) i Krzysztofa Jakubika (Siedlce) w kontekście 2024 roku. 

Tajemnicą poliszynela jest to, że usunięcie Jakubika było kwestią czasu. Taki temat pojawiał się już od miesięcy i teraz ta decyzja stanie się faktem. 41-latek sędziuje bardzo przeciętnie, od lat nie poprawia swojego poziomu i nie był w stanie awansować z najniższej arbitrów UEFA - kategoria 2. Przyszedł więc czas na kogo innego.

W przypadku Tomasza Musiała decydują z kolei przede wszystkim kwestie zdrowotne. Arbiter przeszedł boreliozę, nie wygląda najlepiej pod względem fizycznym i jeszcze nie wrócił na poziom prezentowany lata temu, gdy był bezsprzecznie jednym z czołowych arbitrów w Polsce. 

Kto ma się pojawić na liście w miejsce Jakubika i Musiała? Według naszych informacji będą to najmłodsi w stawce tych sędziów na stale przydzielanych od jakiegoś czasu do meczów ekstraklasy. Mowa o Damianie Kosie z Wejherowa i Łukaszu Kuźmie z Białegostoku. Pierwszy ma 34, a drugi 32 lata. Według Kolegium Sędziów PZPN obaj mają szanse na lepszą międzynarodową karierę od swoich poprzedników. 

Damian Kos i Łukasz Kuźma prowadzą mecze najwyższej klasy rozgrywkowej od 2020 roku. Kos przez ten czas sędziował 46 meczów, w których pokazał 202 żółte i 6 czerwonych kartek oraz podyktował 8 rzutów karnych.

Statystyki Kuźmy są nieco skromniejsze, jako że arbiter z Białegostoku wciąż kursuje między ekstraklasą a I ligą. W ekstraklasie białostoczanin poprowadził 35 spotkań, pokazując w nich 153 żółte i 9 czerwonych kartek, a także dziesięć razy wskazując na "wapno".

Oprócz dwóch wspomnianych wyżej sędziów arbitrami międzynarodowymi z Polski będą także Szymon Marciniak (kat. Elite), Paweł Raczkowski, Bartosz Frankowski i Daniel Stefański (wszyscy kat. 1), a także Damian Sylwestrzak (kat. 2).

Więcej o: