Niedawno piłkarska pustynia, teraz fenomen. Ten region Polski idzie mocno w górę

Kolejny region Polski staje się coraz ciekawszym punktem na piłkarskiej mapie Polski. Mowa o Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Te dwa województwa jeszcze dekadę temu miały zaledwie jednego przedstawiciela w I lidze. Dzisiaj w ekstraklasie i na jej zapleczu gra łącznie pięć ekip z tamtych województw.

Stal Mielec, Motor Lublin, Górnik Łęczna, Stal Rzeszów i Resovia Rzeszów - te pięć zespołów w województwa lubelskiego oraz podkarpackiego występuje dzisiaj w dwóch najwyższych ligach w Polsce. Jeszcze 13 lat temu ten region Polski był prawdziwą piłkarską pustynią. Dzisiaj odradza się na nowo.

Zobacz wideo Kulesza może zaskoczyć ws. nowego selekcjonera. Najnowsze wieści z PZPN

Ten region Polski idzie jak burza. Pięć klubów, mogą być kolejne

Był sezon 2010/11 kiedy najlepszym zespołem z województw lubelskiego i podkarpackiego była Bogdanka Łęczna. Dzisiejszy Górnik występował wówczas na boiskach I ligi, lecz wielkich sukcesów nie odnosił. Wspomniane rozgrywki piłkarze z Łęcznej zakończyli na ósmym miejscu. Dziś Łęczna wciąż ma przedstawiciela w I lidze, ale nie jest to jedyny klub z regionu grający na najwyższych polskich szczeblach. 

13 lat później oprócz Górnika w I lidze grają też Motor Lublin oraz rzeszowska Stal i Resovia. Ponadto w ekstraklasie występuje Stal Mielec. Ostatnie lata są więc okresem rozkwitu futbolu w Polsce południowo-wschodniej. Choć na wielkie sukcesy jeszcze nie było miejsca. 

Po trzech miesiącach rundy jesiennej sezonu 2023/24 kluby ze wschodu Polski robią furorę w I lidze. Wiceliderem jest Górnik Łęczna prowadzony przez Ireneusza Mamrota. Po dziewięciu kolejkach mają na koncie 19 punktów i żadnego przegranego meczu. Wysoko - bo na czwartym miejscu - jest także Motor Lublin prowadzony przez Goncalo Feio. To miejsce daje baraże o ekstraklasę. Lublinianie to fenomen także, jeśli chodzi o frekwencje. Na ich mecze chodzi średnio prawie 11 tysięcy osób. 

W tym sezonie nieco gorzej spisują się kluby z województwa podkarpackiego. Stal Rzeszów zajmuje 17. miejsce, zaś Resovia - 14. Nie zmienia to faktu, że jeszcze kilka lat temu o derbach Rzeszowa w I lidze można było pomarzyć.

Czas rozkwitu futbolu w tym regionie. Jak wyglądały ostatnie lata?

By dostrzec sukcesu tego regionu, warto prześledzić, jak futbol w tym regionie się rozwijał. Do 2014 roku nie było najlepiej. Jedynym przedstawicielem Polski południowo-wschodniej w I lidze był zespół z Łęcznej, a w ekstraklasie nie było nikogo. Zmieniło się to w sezonie 2014/15, kiedy Górnik awansował to ekstraklasy i występował tam przez kolejne trzy sezony.

W 2016 roku, a więc zaledwie siedem lat temu, do łęcznian dołączyły także dwie drużyny w I lidze. Awans z trzeciego szczebla rozgrywkowego wywalczyły Stal Mielec i Wisła Puławy. Jednak tylko mielczanie w kolejnym sezonie utrzymali się w I lidze. Zespół z Puław wrócił do II ligi, a w rozgrywkach 2017/18 Stal Mielec grała na zapleczu ekstraklasy ze zdegradowaną Łęczną. Kolejne dwa lata to znów posucha - od 2018 do 2020 roku tylko Stal grała w I lidze.

Rozgrywki 2019/20 przyniosły mielczanom powrót do ekstraklasy po wieloletniej przerwie. Do I ligi wrócił także Górnik Łęczna, oprócz którego na zaplecze ekstraklasy promocję wywalczyła także Resovia. Rok 2020 to początek gwałtownego wzrostu piłki we wspomnianym regionie. 

W sezonie 2022/23 na zapleczu grały łącznie trzy zespoły z Podkarpacia i Lubelszczyny - Resovia, Stal, Górnik - oraz jeden - Stal Mielec - w ekstraklasie. Trwający sezon to już wspomniany awans Motoru i pięć zespołów w dwóch czołowych ligach Polski.

Zespoły z województw podkarpackiego i lubelskiego na przestrzeni lat:

 • 2010/11 - 1 (I liga)
 • 2011/12 - 1 (I liga)
 • 2012/13 - 1 (I liga)
 • 2013/14 - 1 (I liga)
 • 2014/15 - 1 (ekstraklasa)
 • 2015/16 - 1 (ekstraklasa)
 • 2016/17 - 3 (jeden w ekstraklasie, dwa w I lidze)
 • 2017/18 - 2 (dwa w I lidze)
 • 2018/19 - 1 (I liga)
 • 2019/20 - 1 (I liga)
 • 2020/21 - 3 (jeden w ekstraklasie, dwa w I lidze)
 • 2021/22 - 3 (dwa w ekstraklasie, jeden w I lidze)
 • 2022/23 - 4 (jeden w ekstraklasie, trzy w I lidze)
 • 2023/24 - 5 (jeden w ekstraklasie, cztery w I lidze)

Czy może być jeszcze lepiej? A no może, biorąc pod uwagę fakt, że w II lidze wciąż występują Wisła Puławy i Stal Stalowa Wola. Niewykluczone, że i te zespoły w niedalekiej przyszłości dołączą do I ligi, a później może nawet i do ekstraklasy.

Więcej o: