Polska zyskała nowy stadion. Perełka za ponad 160 mln zł. Wielki debiut już dziś

Od 2020 roku trwał gruntowny remont, a w zasadzie cała przebudowa stadionu Wisły Płock. Po trzech latach od rozpoczęcia prac, a czterech od podpisania umowy z wykonawcą, w końcu płocczanie doczekali się nowego obiektu. Wielkie otwarcie i ligowy debiut nowy stadion zaliczy już w sobotę 2 września

Polska przechodzi prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o budowę stadionów. Pod koniec czerwca tego roku nowy obiekt dostał na przykład Radomiak Radom, a w trakcie remontów są stadiony między innymi w Opolu, czy Nowym Sączu. 

Zobacz wideo Polska ma kolejny imponujący stadion! Sportowa perełka

Wisła Płock z nowym stadionem. Poszła na to solidna suma

Teraz nowym stadionem będzie mogła nacieszyć się Wisła Płock. Spadkowicz z Ekstraklasy oficjalnie otworzy swój nowy obiekt w sobotę 2 września, gdy w ramach siódmej kolejki pierwszej ligi podejmie tam Polonię Warszawa. Celebracja otwarcia trwa jednak już od piątku, gdy klub otworzył nową arenę dla zwiedzających. W samym dniu meczowym z kolei poza sportowym widowiskiem płocczanie będą mogli posłuchać koncertów lokalnych zespołów, takich jak Vataha, Klisze i Forget Me Not czy Goosebumps.

Autorską Koncepcję, jak i Dokumentację Projektową obiektu w Płocku przygotowało Krakowskie biuro Projektowe Perbo-Inwestycje. Ich autorami są: mgr inż. arch. Marcin Kulpa (generalny projektant), dr inż. arch. Piotr Łabowicz, mgr inż. arch. Michał Banasik oraz dr inż. arch. Andrzej Wiszowaty, zaś samo wykonanie leżało po stronie firmy Mirbud. Prace budowlane rozpoczęły po zakończeniu sezonu 2019/2020. Wówczas wystartowała rozbiórka trybun wschodniej oraz południowej. 

Prace zaplanowano tak, aby mimo ich trwania można było tam rozgrywać mecze. W związku z tym cała przebudowa była etapowa, a pierwszymi jej owocami było otwarcie nowej trybuny wschodniej, mogącej pomieścić 3105 kibiców. Wydarzenie to przypadło na ligowy mecz z Cracovią w 2021 roku. Cała budowa zakończyła się w lipcu tego roku, a jej ostateczny koszt wyniósł aż 166 milionów złotych. Stadion przed remontem mógł pomieścić 10 978 widzów. Teraz, po trzech latach prac, pojemność ta wzrosła do 15 000.

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Stadion przed samym otwarciem dostał już swoją nazwę, a wszystko za sprawą umowy zarządcy obiektu, a więc Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z PKN Orlen. To właśnie ten koncern paliwowy został sponsorem tytularnym, w związku z czym obiekt do 2027 roku będzie nazywał się ORLEN Stadion. - Obiektem zarządzać będzie MOSiR, a za utrzymanie stadionu zapłaci płocki Orlen, który został sponsorem generalnym areny. Naturalne było, iż w momencie kiedy ten piękny stadion zaczął być budowany, że podejmiemy rozmowy ku temu, żeby właśnie to nasze biało-czerwone orlenowskie logo, ten nasz orlenowski orzełek nad tym stadionem zawisł - mówił w lipcu Piotr Sabat, członek zarządu Orlenu cytowany przez TVP Warszawa.

Początek meczu Wisła Płock - Polonia Warszawa na nowym stadionie gospodarzy w sobotę o godiznie 17:30. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.