"Jan Paweł II święty, TVN przeklęty". Środowiska kibicowskie na marszu papieskim

Od marca ponownie zaostrzyła się narodowa debata na temat Jana Pawła II. W 18. rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, w całej Polsce odbywają się marsze papieskie, upamiętniające papieża Polaka. Nie zabrakło na nich także środowisk kibicowskich, które jasno pokazują, co myślą.

Kibice Jagiellonii Białystok pojawili się na lokalnym marszu z transparentem, prezentując swoją postawę wobec słynnego reportażu telewizji TVN o Janie Pawle II. Wcześniej podobne banery mogliśmy zauważyć na wielu stadionach Ekstraklasy.

Zobacz wideo Na tym polega fenomen Lecha Poznań w Europie. "A w ekstraklasie bryndza"

Kibice jasno o papieżu. "Jaga murem za JPII"

Na początku marca stacja telewizyjna TVN wyemitowała reportaż pt. "Franciszkańska 3", traktujący o wiedzy Jana Pawła II na temat przypadków pedofilii w Kościele. Materiał ten ożywił ogólnopolską debatę na temat papieża Polaka, którego postać w niektórych środowiskach budzi duże kontrowersje. Tak duże, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął aż specjalną uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II".

Na reportaż TVN odpowiedziały także środowiska kibicowskie, które stoją murem za papieżem. Podczas białostockiego Marszu Papieskiego kibice Jagiellonii pojawili się z transparentem głoszącym hasło: "Jan Paweł II święty, TVN przeklęty. Jaga murem za JPII", którego zdjęcie na Twitterze opublikował wicemarszałek województwa podlaskiego, Sebastian Łukaszewicz.

Do podobnych takich akcji dochodziło wcześniej na stadionach wielu ekstraklasowych klubów, gdzie kibice wywieszały identyczne banery.

Robert Lewandowski Lewandowski bohaterem Barcelony. Zaczął od gola, a potem było jeszcze lepiej [WIDEO]

Przykładem mogą być kibice Legii Warszawa, którzy transparent z hasłem "Łapy precz od Jana Pawła II" wywiesili podczas meczu 24. kolejki Ekstraklasy ze Stalą Mielec. Podobny komunikat na trybunie przedstawili fani Śląska Wrocław, którzy poza hasłem broniącym papieża, zaatakowali także stację TVN pisząc: "Dzisiaj kłamstwem strzela do celu, nowy Ali Agca z tęczowego TVNu", nawiązując do zamachu na Jana Pawła II.

Dalej posunęli się kibice Lechii Gdańsk, którzy na ostatnim domowym meczu rozwiesili idący przez całą trybunę  transparent z napisem: "Sodomici, pedały i pedofile z LGBT - łapy precz od Jana Pawła II", atakujący nie samą telewizję, a właśnie społeczność LGBT, co zresztą nie dzieje się po raz pierwszy, gdyż fani gdańskiej drużyny użyli tego samego baneru w 2019 roku, lecz zamiast "łapy precz od Jana Pawła II" można było zauważyć tam napis "łapy precz od naszych dzieci".

Swoje oburzenie takimi hasłami na stadionie wyraził na Twitterze sekretarz pomorskiego oddziału partii Nowa Lewica, Jędrzej Włodarczyk, który napisał: "Nic dziwnego, że na te wydarzenia przychodzi coraz mniej ludzi. Tymczasem Miasto Gdańsk utrzymuje zarówno Lechię, jak i obiekt sportowy. Ile jeszcze?"

Pamięć Jana Pawła II uczcił ukochany klub papieża, Cracovia, która poprzez media społecznościowe napisała: "Dziś obchodzimy 18. rocznicę śmierci największego Kibica Pasów - Jana Pawła II. Ojcze Święty, Twoja Cracovia zawsze pamięta!"

Polaryzację społeczeństwa w kwestii zdania o Janie Pawle II widać na każdym kroku. Dzień przed rocznicą śmierci Karola Wojtyły, w Ostrowie Tumskim czerwoną farbą oblano mural z wizerunkiem Ojca Świętego, wykonany przez kibiców Śląska Wrocław, o czym poinformowały lokalne media.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski pozostaje "Nieznany". Po obejrzeniu filmu czujemy niedosyt

"Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska. Ojcze Święty, dziękujemy za twój pontyfikat. Kibice wrocławskiego Śląska" - taki napis widniał na zniszczonym muralu.

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Więcej o: