Kiedyś Barcelona, teraz Lechia Gdańsk. Zmienili trenera. Oficjalnie

Hiszpan David Badia został następcą Marcina Kaczmarka w Lechii Gdańsk. Nowy trener odbędzie pierwszy trening w środę 22 marca, a dzień później zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej - poinformował klub w komunikacie. Badia dawniej pracował z młodzieżą w akademii Barcelony, czyli La Masii.

Lechia Gdańsk zdecydowała, że z dniem 21 marca kończy współpracę z trenerem Marcinem Kaczmarkiem, który piastował tę funkcję od września zeszłego roku. Od tego czasu prowadził Lechię w 16 meczach ligowych i wygrał tylko sześć z nich. W medialnych plotkach pojawiały się m.in. kandydatury Piotra Stokowca (prowadził Lechię w latach 2018-2021), a także Adama Majewskiego, niedawno zwolnionego ze Stali Mielec. Ostatecznie wybór Lechii Gdańsk można uznawać za dosyć zaskakujący.

Zobacz wideo Premier obiecał kilkadziesiąt hal sportowych. Powstało pięć. Minister wyjaśnia, dlaczego tak mało

Lechia Gdańsk wybrała trenera. To były opiekun juniorów i młodzieży w Barcelonie

Lechia Gdańsk poinformowała w oficjalnym komunikacie, że nowym trenerem pierwszego zespołu został Hiszpan David Badia. Oficjalna konferencja prasowa z jego udziałem odbędzie się w czwartek 23 marca, a dzień wcześniej poprowadzi pierwszy trening Lechii. David Badia pracował przez ostatnie miesiące na Cyprze - w 2022 roku był trenerem Ethnikosu Achnas, AEK-u Larnaka oraz Akritasu Chlorakas, uzyskując średnią 1,16 pkt na mecz. Na razie klub nie poinformował, jak długim kontraktem związał się z nowym szkoleniowcem.

Wcześniej David Badia pracował w Barcelonie, a konkretniej w La Masii przy drużynach juniorskich i młodzieżowych. Potem był m.in. asystentem Gutiego w Almerii, Phillipa Cocu w Fenerbahce Stambuł czy Rizy Calimbaya w Antalyasporze. W przypadku pracy w Fenerbahce był także odpowiedzialny za rozwój młodzieży. W trakcie kariery piłkarskiej Badia grał głównie w niższych ligach hiszpańskich, ale zetknął się pod koniec kariery z Jerzym Brzęczkiem w austriackim Sturmie Graz.

David Badia ma bardzo ciężkie zadanie, którym jest utrzymanie Lechii Gdańsk w ekstraklasie. Obecnie klub z północy kraju zajmuje 17. miejsce z 25 punktami i traci trzy punkty do ostatniego miejsca gwarantującego utrzymanie. Badia zadebiutuje w nowej roli 1 kwietnia, gdy Lechia Gdańsk zagra ze Śląskiem Wrocław.

Więcej o: