Miliarder w polskim klubie. Ale nie tylko on. Mają pieniędzy jak lodu

Kto jest najbogatszym właścicielem klubu piłkarskiego w Polsce? Do niedawna był to Zygmunt Solorz-Żak, jednak po jego odejściu ze Śląska Wrocław pojawił się nieoczekiwany lider. Jego majątek sięga ponad 1,5 miliarda zł. W czołówce tylko trzy kluby z ekstraklasy.

By polska piłka mogła się rozwijać potrzeba ogromnych nakładów finansowych. W Polsce takimi pieniędzmi mogą pochwalić się nieliczni, a wśród nich jeszcze trudniej znaleźć takich, którzy chcieliby inwestować majątek w tak niepewny biznes, jak kluby piłkarskie. Paru jednak się zdecydowało. Oto zestawienie najbogatszych z nich.

Zobacz wideo Marina skradła show na czerwonym dywanie. Największe gwiazdy

Kto jest najbogatszym właścicielem klubu w Polsce?

Zestawienie przygotował portal Gol.24, według nich na szycie listy obecnie jest Michał Świerczewski z Rakowa Częstochowa. Jego majątek 1 miliard 674 mln zł. Tuż za nim znajduje się Zbigniew Jakubas, który rządzi w II-ligowym Motorze Lublin. Przedsiębiorca zgromadził dotąd na koncie 1 miliard 625 mln zł. Oznacza to zarazem, że wyprzedza o prawie miliard zł Janusza Filipiaka od lat związanego z Cracovią. Całą czołówkę wyprzedzić mogą z kolei potencjalni właściciele ŁKS-u. Bracia Robert i Philip Platek, spadkobiercy firmy produkującej słynne zegarki, mają w posiadaniu ok. 2 miliardy dolarów.

Lider tego zestawienia Michał Świerczewski zbił fortunę dzięki firmie X-KOM produkującej komputery i sprzęt elektroniczny. Właścicielem Rakowa Częstochowa jest od 2015 roku i przeszedł z tym klubem ścieżkę z drugiej ligi do ekstraklasy, gdzie stworzył jeden z najlepszych zespołów w lidze, który aktualnie zajmuje pierwszą pozycję w tabeli. Za jego kadencji Raków dwukrotnie wygrał Puchar Polski i Superpuchar Polski (2021 i 2022), a także sięgnął po wicemistrzostwo Polski (2020/21, 2021/22).

Na jego miejscu z pewnością chciałby być Zbigniew Jakubas, który przejął stery w Lublinie w 2020 roku i od tamtej pory buduje swoją pozycję. Właściciel Motoru majątek zbudował od lat kierując grupą Multico, czyli konglomeratem kilkunastu spółek zatrudniających wiele tysięcy osób. Inwestuje także w branżę deweloperską, hotelową czy tekstylną. Sukces w biznesie na razie jednak nie przekłada się na wyniki jego drużyny. Motor rok temu pechowo nie zdołał wywalczyć awansu do I ligi, a obecnie zajmuje 13 pozycję i trudno widzieć w nich faworyta do awansu.

Niżej w zestawieniu znajdują się jeszcze Wojciech Kwiecień, właściciel Wieczystej Kraków oraz Dariusz Mioduski z Legii Warszawa. Według nieoficjalnych informacji majątek tego pierwszego może wynosić nawet pół miliarda złotych. Z kolei zdolności finansowe prezesa stołecznego zespołu sięga 300-400 mln zł.

Ranking najbogatszych właścicieli klubów piłkarskich w Polsce:

  1. Michał Świerczewski - właściciel Rakowa Częstochowa, majątek: 1 miliard 674 mln zł
  2. Zbigniew Jakubas - właściciel Motoru Lublin, majątek: 1 miliard 625 mln zł
  3. Janusz Filipiak - właściciel Cracovii, majątek: 670 mln zł
  4. Wojciech Kwiecień - właściciel Wieczystej, majątek: 300-500 mln zł
  5. Dariusz Mioduski - właściciel Legii Warszawa, majątek: 300-400 mln zł

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na liście 100 najbogatszych Polaków "Forbesa" znajdziemy dwóch biznesmenów, którzy wycofali się już z finansowania polskiej piłki. Byli to Zygmunt Solorz-Żak (ok. 14 mld zł) i Bogusław Cupiał (1 miliard 841 mln zł). Pierwszy z nich próbował działać w Śląsku Wrocław, a drugi przez lata inwestował w Wisłę Kraków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.