Konoplanka szczerze o ekstraklasie. "Jakbym jechał gdzieś na Camp Nou"

- Po pierwszym meczu Cracovii nie mogłem przestać płakać od tej pomocy, którą otrzymywałem od chłopaków. Dlatego odnoszę się do Polaków jak do braci - przyznał Jewhen Konoplanka w rozmowie z Vladą Sedan. 33-latek od lutego zeszłego roku jest piłkarzem Cracovii i przyznaje, że ekstraklasa należy do najlepszych lig w Europie.

W lutym minie rok od wybuchu konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wówczas wielu piłkarzy grających w ukraińskiej lidze musiało zmienić kluby. Jednym z nich był Jewhen Konoplanka, który od 2019 roku występował w Szachtarze Donieck. Ostatnie dziesięć miesięcy spędził w Cracovii i jak sam mówi, w Polsce czuje się jak w domu.

Zobacz wideo Rostkowski ocenił finał Marciniaka: Mecz Francja-Argentyna dobrze sędziowany przez Polaka

Jewhen Konoplanka to gwiazda ekstraklasy. "Polska liga to moim zdaniem top6 lig w Europie"

Przejście 33-letniego Ukraińca do Cracovii było jednym z hitów transferowych w całej polskiej lidze w 2022 roku. W Sylwestra na YouTubie ukazała się obszerna rozmowa dziennikarki Vlady Sedan z 86-krotnym reprezentantem Ukrainy. A w nim piłkarz nie szczędzi komplementów Polsce oraz samej ekstraklasie. Jak przyznał to jedna z lepszych lig w Europie.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

- Ale dla mnie Ekstraklasa to top 6 lig w Europie. Są te ligi topowe, a zaraz pod nimi jest Polska. Na równi z Belgią. W Polsce gra się defensywnie, a nasza drużyna jest tego najlepszym przykładem. Tu nikt nie myśli, by wygrać 2, 3, 4 do 0. Ważne, by nie stracić, a może coś w przodzie się zdobędzie. Lepiej wygrać 1-0. Oni się tym cieszą, trener też - przyznał były zawodnik Szachtara.

Wojciech Szczęsny warty coraz mniej. Najniższa wycena Polaka od wielu latDobre wieści ws. Wojciecha Szczęsnego. Juventus potwierdza

Konoplanka zwrócił też uwagę na frekwencję na polskich stadionach. Choć wielu narzeka, że w Polsce mało kibiców przychodzi na mecze ekstraklasy, to w porównaniu choćby do lig wschodnich, wygląda to bardzo dobrze. - Jakie aspekty UPL może pożyczyć od Ekstraklasy? Dla kogo my w ogóle gramy w piłkę na Ukrainie? Kiedy widzisz, że na stadionie biegają dwa psy, a obok siedzi 8,5 kibica z kotem... chce ci się grać? Mnie się nie chciało, naprawdę - przyznał i dodał: - Tutaj stadiony są pełne. I co ciekawe, to są stadiony, jakbym jechał gdzieś na Camp Nou. 90 procent z nich jest na światowym poziomie. Na jakikolwiek stadion byś nie przyjechała, to na wszystkich są duże trybuny zamknięte dachem. Myślisz "wow!". 

Piłkarz podzielił się też wspomnieniem z lutego, kiedy po jednym ze spotkań... popłakał się. - Pamiętam, że po pierwszej grze w Cracovii udzielałem wywiadu i nie mogłem przestać płakać od tej pomocy, którą otrzymywałem od chłopaków. Do tej pory pomoc, jaką daje Polska, jest ogromna. I gdyby nie ona, byłoby ciężko. Dlatego odnoszę się do Polaków jak do braci. Dobrze ci życzą, rozmowy i spotkania z nimi są przyjemne. Kibice również są świetni, co chwilę podchodzą, chcą zrobić sobie zdjęcia - powiedział. 33-latek zauważył, że w Krakowie czuje się niemal jak w domu. - Mam wrażenie, że co trzecia osoba w Krakowie to Ukrainiec - podkreślił.

Kapitan Robert Lewandowski wraz z drużyną podczas treningu przed pierwszym meczem na mundialu w Katarze. Doha, 19 listopada 2022 r.Mateusz Borek zdradził, kogo chce zatrudnić PZPN. "Dojrzewa pomysł"

Cała rozmowa z zawodnikiem Cracovii dostępna na YouTubie:

 

Cracovia pierwszy mecz wiosenny rozegra 30 stycznia. Jej przeciwnikiem będzie Górnik Zabrze. W tabeli "Pasy" zajmują obecnie 8. miejsce. Umowa Konoplanki obowiązuje do końca czerwca 2023 roku. 

Więcej o: