Oficjalnie: Waldemar Fornalik wraca do pracy w ekstraklasie

Zaledwie miesiąc bez pracy był były trener reprezentacji Polski - Waldemar Fornalik. 59-letni szkoleniowiec wraca do pracy w ekstraklasie i poprowadzi Zagłębie Lubin - poinformował klub.

 - Nowym trenerem KGHM Zagłębia Lubin został Waldemar Fornalik! Umowa doświadczonego szkoleniowca obowiązuje do 30 czerwca 2024 roku - napisał klub na swoim profilu na Twitterze.

Zobacz wideo Kapitalne wieści dla Polski przed Argentyną! Kto obok Lewandowskiego?

Fornalik: Liczę, że wszyscy ludzie będą usatysfakcjonowani

- Bardzo dziękuję władzom klubu za podjętą decyzję i tym samym za zaufanie, jakim mnie obdarzono. Liczę, że nasza wspólna praca doprowadzi do tego, że wszyscy ludzie związani z Zagłębiem Lubin będą usatysfakcjonowani - mówi nowy trener KGHM Zagłębia Lubin Waldemar Fornalik dla oficjalnej strony klubowej.

Fornalik nie był jedynym kandydatem do roli trenera Zagłębia.

- Proces wyboru trenera był przez nas dokładnie zaplanowany i zrealizowany. Rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami. Wszyscy byliśmy zgodni co do jednego - Zagłębie stać na zdecydowanie więcej. Naszym numerem jeden na liście od początku był trener Waldemar Fornalik. Doskonale znamy jego atuty. Ma znakomity warsztat szkoleniowy, ogromne doświadczenie i autorytet - tłumaczył taki wybór Michał Kielan, prezes zarządu Zagłębia Lubin.

- Cieszy mnie, że trener Fornalik widzi w Zagłębiu podobny potencjał, który dostrzegamy jako zarząd. Nasz cel na rundę wiosenną jest jasny - grać dużo lepiej i punktować dużo lepiej, by skończyć sezon w górnej części tabeli. Nasza filozofia polegająca na wprowadzaniu wychowanków z akademii i ich rozwoju z pewnością się nie zmieni, chcemy jednak, by nowy szkoleniowiec odpowiednio zbilansował zespół, bo wiele oczekujemy od doświadczonych graczy, którzy powinni być liderami - dodał Kielan.

Zagłębie Lubin w tym sezonie prowadził Piotr Stokowiec. Został zwolniony 8 listopada tego roku po porażce ze Stalą Mielec aż 0:3. Na ostatni mecz w tym roku - z Rakowem Częstochowa, zastąpił go Pawel Karmelita. Nie udało mu się jednak zdobyć punktów i Zagłębie przegrało u siebie z liderem ekstraklasy 1:2.

Ostatnim klubem zarządzanym przez Waldemara Fornalika był Piast Gliwice, do którego dołączył we wrześniu 2017 roku. Fornalik wywalczył z tym klubem mistrzostwo Polski w sezonie 18/19, zdobywając 72 punkty i wyprzedzając o cztery punkty Legię Warszawa. Były selekcjoner reprezentacji Polski został zwolniony 27 października po słabym początku sezonu. - Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i dla dobra klubu doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy zmiany - tłumaczył Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice.

Fornalik w sumie klub ten prowadził w aż 205 meczach. Miał 88 zwycięstw, 50 remisów i 67 porażek. Na koniec pracy w Piaście Fornalik pokazał wielką klasę. Jego kontrakt z Piastem Gliwice obowiązywał do 2024 roku. To oznaczało, że mimo zwolnienia, 59-latek przez dwa lata mógł siedzieć w domu i dalej otrzymywać pieniądze od byłego już pracodawcy. Tak jednak nie zrobił i zrezygnował z pieniędzy.

Wcześniej w swojej karierze trenerskiej prowadził m.in. reprezentację Polski, Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Polonię Warszawa, Górnika Zabrze.

Zagłębie Lubin po 17 kolejkach zajmuje dopiero piętnaste miejsce w tabeli. Ma 17 punktów i zaledwie jeden więcej od będącego w strefie spadkowej - Piasta Gliwice.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.