Awans ekstraklasy w Europie. Wielka zmiana dla polskich klubów

Coraz lepsza gra polskich klubów w europejskich pucharach przynosi wymierne efekty. W przyszłym sezonie drużyny z Ekstraklasy nieco później rozpoczną zmagania w Lidze Konferencji Europy. Wszystkie wystartują dopiero od II rundy kwalifikacji.

Ostatnie lata to całkiem udany okres dla polskich klubów w Europie. Po okresie pucharowej posuchy, od trzech sezonów jeden klub z naszego kraju gra w fazie grupowej Ligi Europy lub Ligi Konferencji. To przekłada się na awans w rankingach, które obrazują siłę poszczególnych rozgrywek krajowych.

Zobacz wideo Arcytrudna droga Lecha Poznań do LM. Potrzebuje wręcz cudu, by grać w fazie grupowej

Polska liga pnie się wzwyż rankingu. Dzięki temu później zacznie eliminacje

W latach 2017-2020 polskie kluby nie notowały zbyt udanych wyników w Europie. Od momentu, gdy Legia Warszawa grała w 1/16 Ligi Europy, przez kolejne kilka lat nikt inny nie potrafił awansować choćby do fazy grupowej europejskich pucharów. Złą serię przełamał dopiero Lech Poznań, który jesienią 2020 zagrał w grupie Ligi Europy.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słaba postawa przedstawicieli Ekstraklasy przekładała się na małe zdobycze w rankingu lig UEFA. W sezonach 2018/19 oraz 2019/2020 udało im się wywalczyć odpowiednio 2,25 punktu oraz 2,125 punktu. To sprawiało, że Polska osuwała się w dół zestawienia, a kluby musiały zaczynać rywalizację w pucharach od coraz wcześniejszych rund.

Jednak dzięki coraz lepszej grze nasze drużyny zaczęły piąć się wzwyż. Od trzech sezonów Ekstraklasa ma swojego przedstawiciela w fazie grupowej i gromadzi coraz więcej cennych punktów. W efekcie sezon 2021/22 udało się zakończyć na 28. miejscu w rankingu ligowym UEFA.

Ta zmiana ma kluczowe znaczenie dla polskich klubów. Od kiedy powstała Liga Konferencji Europy, w eliminacjach tych rozgrywek biorą udział trzej nasi reprezentanci. Dotychczas było tak, że w II rundzie startował tylko jeden z nich, dwaj kolejni grali od I rundy. Jednak dzięki wspomnianemu awansowi, w sezonie 2023/24 wszyscy przedstawiciele Polski w LKE rozpoczną kwalifikacje od II rundy i będą mieli krótszą drogę do fazy grupowej.

Awans na 28. pozycję w rankingu ligowym UEFA nie wpływa na sytuację Polski w Lidze Mistrzów. Mistrz kraju nadal będzie zaczynał eliminacje od I rundy.

Polskie kluby awansowały w rankingu UEFA. Teraz muszą utrzymać tę pozycję

Aby utrzymać stosunkowo wysokie miejsce w rankingu, potrzebne będzie kontynuowanie dobrych wyników w europejskich rozgrywkach. W bieżącym sezonie polskie kluby zdobyły już cztery punkty w rankingu ligowym UEFA, jednak cały czas dorobek ten może powiększyć Lech Poznań, który dobrze prezentuje się w grupie Ligi Konferencji Europy.

Na tę chwilę Ekstraklasa z 17 punktami w pięciu ostatnich sezonach zajmuje 27. miejsce w zestawieniu. Taki sam dorobek ma Słowacja, która również ma jeszcze jednego przedstawiciela w pucharach (Slovan Bratysława w LKE). Wyżej jest liga rumuńska, która ma 18,25 punktu. O dogonienie jej będzie trudno nie tylko ze względu na różnicę punktową, ale i dlatego, że ma ona jeszcze dwóch przedstawicieli w Europie (Cluj i FCSB w LKE).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.