Maciej Stolarczyk zostanie nowym trenerem Jagiellonii Białystok

Jakub Seweryn
Jak udało się dowiedzieć Sport.pl, Maciej Stolarczyk zostanie nowym trenerem Jagiellonii Białystok. Odchodzący z reprezentacji Polski U-21 szkoleniowiec zastąpi w Białymstoku zwolnionego w piątek Piotra Nowaka. Obie strony osiągnęły porozumienie i zatrudnienie Stolarczyka w Białymstoku jest już tylko kwestią złożenia podpisów na kontrakcie.

W piątek Jagiellonia Białystok wykonała ruch, o którym pisaliśmy w czwartek, zwalniając dotychczasowego trenera Piotra Nowaka. Po ledwie pół roku spędzonym w klubie Nowak wraz z trenerem przygotowania fizycznego Michałem Adamczewskim opuści Jagiellonię, a białostocki klub już ma przygotowanego następcę byłego szkoleniowca Chicago Fire i Lechii Gdańsk.

Zobacz wideo Skorża chce wzmocnień w Lechu. "Praktycznie w każdej formacji"

Stolarczyk nowym trenerem Jagiellonii. Pozostały formalności

Jeszcze do piątku w Białymstoku rozważano dwie opcje - byłego trenera GKS Tychy Artura Derbina oraz kończącego pracę z reprezentacją Polski U-21 Macieja Stolarczyka. Jak udało się nam dowiedzieć , zwyciężyła opcja numer 2 - jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, trenerem Jagiellonii Białystok zostanie Maciej Stolarczyk.

50-letni trener, który w przeszłości prowadził również Wisłę Kraków, dogadał się już z białostockim klubem i jego zatrudnienie w Jagiellonii jest już kwestią podpisania kontraktów i dopięcia wszelkich formalności z tym związanych. To Stolarczyk, którego asystentem w Jadze będzie najpewniej Mariusz Jop, obejmie białostocki zespół już w najbliższy poniedziałek, gdy drużyna Jagiellonii wróci po letniej przerwie do treningów.

Maciej SkorżaPierwsze słowa Skorży po odejściu z Lecha. "Niestety, muszę wysiąść"

Zatrudnienie Stolarczyka jest dobrą wiadomością chociażby dla Jesusa Imaza, który pod wodzą tego trenera świetnie grał w ekstraklasie w sezonie 2018/19 (6 goli i 4 asysty w rundzie jesiennej). Wtedy Wisła Kraków radziła sobie przez długi czas jesienią bardzo dobrze, była w ligowej czołówce, prezentując efektowny futbol, ale zimą przez wielkie kłopoty finansowe musiała sprzedać swoich czołowych zawodników. Między innymi wspomnianego Imaza oraz Martina Kostala, którzy razem trafili do Jagiellonii Białystok. 

Dlatego też na koniec sezonu 18/19 Wisła była ostatecznie dziewiąta, a fatalna seria na początku kolejnych rozgrywek sprawiła, że Maciej Stolarczyk pożegnał się z "Białą Gwiazdą". Od 2020 roku był za to selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Polski, z którą jednak nie potrafił awansować na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, choć jego drużyna potrafiła choćby rozbić na wyjeździe Niemców 4:0. 

Imaz zostanie przebadany, Jaga szuka wzmocnień

Na przyszłotygodniowych badaniach medycznych przed rozpoczęciem letnich przygotowań, przebadany zostanie dokładnie Jesus Imaz i jeśli te badania wypadną korzystnie, podpisze nowy trzyletni kontrakt z Jagiellonią, na który jest już zdecydowany.

Artur Boruc, bramkarz Legii WarszawaWyjątkowy mecz pożegnalny Boruca. "Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego"

Białostocki klub pracuje też nad kolejnymi letnimi transferami, po pozyskaniu obrońcy Lecha Poznań Mateusza Skrzypczaka i portugalskiego pomocnika Nene z Santa Clara. Tak jak informował "Przegląd Sportowy", nowym piłkarzem Jagi zostanie w niedalekiej przyszłości 22-letni skrzydłowy GKS Jastrzębie Wojciech Łaski.

Ponadto Jagiellonia negocjuje transfer zagranicznego napastnika, a i lada moment może otrzymać zielone światło od FIFA na przedłużenie swojej współpracy ze związanymi z ukraińskimi klubami Diego Cariocą (Kolos Kowaliwka) i Markiem Gualem (Dnipro-1). O ile Brazylijczyk jest bardzo chętny do dalszej gry w Białymstoku, tak Guala trzeba będzie jeszcze do tego przekonać i jego pozostanie w Jadze wcale nie jest pewne. 

Więcej o: