Media: Jest kandydat na następcę Skorży w Lechu

Władze Lecha nie mają wiele czasu na otrząśnięcie się po odejściu Macieja Skorży ze stanowiska trenera, bo już na początku lipca ruszają eliminacje do Ligi Mistrzów. Według Interii kandydatem do roli pierwszego trenera jest wieloletni asystent Skorży Rafał Janas.

W poniedziałek Maciej Skorża niespodziewanie zrezygnował z pracy w Lechu. Decyzja szkoleniowca, który dopiero cieszył się z mistrzostwa Polski i miał stanąć do walki o awans do Ligi Mistrzów, była zaskakująca. Powodem były "poważne sprawy osobiste". - Wierzymy, że nie mówimy sobie "żegnaj" a "do zobaczenia" - powiedział prezes Karol Klimczak.

Zobacz wideo Skorża chce wzmocnień w Lechu. "Praktycznie w każdej formacji"

Naturalny następca Macieja Skorży. To on może kontynuować projekt Lecha Poznań

Już za kilka tygodni Lech Poznań rozegra mecze eliminacyjne do Ligi Mistrzów. W związku z tym władze mają niewiele czasu na znalezienie nowego szkoleniowca. Wiele mówi się o możliwości sprowadzenia do stolicy Wielkopolski zagranicznych trenerów. Jednak zapoznanie nowego szkoleniowca z polskimi realiami może zająć mnóstwo czasu. W takiej sytuacji na rynku pozostaje dostępna tylko jedna osoba, która wydaje się być naturalnym kontynuatorem pracy Skorży. Mowa o wieloletnim asystencie 50-latka, Rafale Janasie

To z jednej strony wybór nieoczywisty, z drugiej logiczny. Wielokrotnie Lech stawiał na osoby, które nie miały dużego doświadczenia w roli pierwszego trenera. Tak było w przypadku Mariusza Rumaka i Dariusza Żurawia. Teraz władze klubu mogą postawić na Rafała Janasa. 

Według portalu Interia, szanse na taki scenariusz są bardzo duże. Nikt nie będzie w stanie kontynuować projektu poprzednika, który dał solidne efekty, tak dobrze, jak jego asystent. Poza tym będzie to okazja dla 45-latka na wyjście z cienia Skorży. Obaj współpracują od wielu lat.

Janas zawsze był asystentem Skorży, z wyjątkiem pierwszej kadencji w Lechu. Obaj prowadzili takie kluby, jak Wisła Kraków, Legia Warszawa, Ettifaq, Pogoń Szczecin czy reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich do lat 23, odnosząc przy tym liczne sukcesy. Z pierwszym z wymienionych klubów duet Skorża-Janas dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w latach 2008 i 2009. Z kolei z Legią dwukrotnie wywalczyli Puchar Polski (2011 i 2012). Obaj znaleźli się też w sztabie szkoleniowym Pawła Janasa, ojca Rafała. Na mistrzostwach świata w 2006 roku Maciej Skorża był asystentem selekcjonera reprezentacji Polski.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zanim Rafał Janas zajął się szkoleniem zawodników, występował również na boisku. 45-latek grał m.in. dla WKP Włocławek, Gwardii Warszawa, KP Konin, Okęcia Warszawa, Hutnika oraz Legii. Po krótkiej przygodzie z zawodową piłką poszedł w ślady ojca i zaczął trenować zawodników. Od listopada 2013 r. do listopada 2016 r. samodzielnie prowadził reprezentacje Polski juniorów. W jednym ze spotkań Pogoni Szczecin był również samodzielnym i tymczasowym trenerem drużyny. Media donoszą, że już przed laty Janas otrzymał szansę poprowadzenia jednego z zespołów ekstraklasy, ale ofertę odrzucił. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA