Fatalna sytuacja akademii Legii Warszawa. "Do gruntownej przebudowy"

Po tym sezonie ekstraklasy w Legii Warszawa dojdzie do wielu zmian. Nie ominą one również piłkarskiej akademii stołecznego klubu. Ta wymaga gruntownej przebudowy od strony organizacyjnej. Smutny obraz warszawskiej akademii przybliżył dziennikarz portalu meczyki.pl Tomasz Włodarczyk.

Legia Warszawa rozgrywa jeden z najgorszych sezonów w historii klubu. Po 31. kolejkach ekstraklasy aktualni mistrzowie Polski znajdują się na 12 miejscu w tabeli, z dorobkiem 36 punktów. Nad strefą spadkową mają bezpieczną sześciopunktową przewagę.

Zobacz wideo Marek Papszun powrócił do tematu Legii. "To była moja decyzja"

Aleksandar VukovićVuković ostrzega: Mówienie, że nie mamy o co walczyć, jest trochę zgubne

Ten sezon pokazał, że w stołecznym klubie konieczne są zmiany. Zaczęło się od zmiany dyrektora sportowego. Radosława Kucharskiego zastąpił Jacek Zieliński. Wkrótce z posadą trenera pożegna się Aleksandar Vuković, a zastąpić go może Kosta Runjaić. W końcu zmiany też dotkną akademii klubu. Według portalu legia.net nowym dyrektorem zostanie Marek Śledź.

Fatalna sytuacja akademii Legii Warszawa. "Funkcjonuje źle"

57-latek od pięciu lat pracuje w Rakowie Częstochowa, gdzie odpowiada za szkolenie młodzieży. Jednak ostatnio nie najlepiej dogadywał się z trenerem drużyny, Markiem Papszunem. W przeszłości Śledź pracował na podobnym stanowisku, jakie ma zająć w Legii Warszawa. Mowa o akademii Lecha Poznań, w której 57-latek odkrył wielu utalentowanych zawodników i pomógł im rozwinąć kariery. Na stanowisku zastąpi Richarda Grootscholtena.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Jak się okazuje, Śledź będzie miał mnóstwo pracy. O kulisach funkcjonowania akademii Legii w programie "Okno Transferowe" opowiedział dziennikarz portalu meczyki.pl, Tomasz Włodarczyk. Gdyby posłuchać jego opisu bez wiedzy, o którą akademię chodzi, to mało który kibic mógłby przypuszczać, że mowa o Legii Warszawa – jednym z największych i najbogatszych klubów w Polsce.

Yuri RibeiroYuri Ribeiro kontuzjowany. Nie zagra do końca sezonu

- Generalnie funkcjonowanie akademii Legii Warszawa jest do gruntownej przebudowy. Możemy tutaj wymieniać mnóstwo sytuacji i słyszę to właściwie co tydzień od agentów piłkarskich, którzy mają tam młodych zawodników. Akademia funkcjonuje źle - na poziomie nie tyle szkolenia, co organizacji. Tam jest mnóstwo satelickich problemów, takich jak dojazd, nauka w szkołach, bo 90 procent piłkarzy nie zostanie profesjonalnymi graczami. Nawet problemy trenerów, którzy muszą dojechać do Książenic - jeżdżą w czwórkę czy piątkę, bo benzyna jest droga, a pensja trenera akademii niekoniecznie wysoka. Jedź tam siedem razy w tygodniu, to wychodzą ci poważne pieniądze – zdradził Włodarczyk.

 - Ktoś się może z tego śmiać, ale to są takie drobne rzeczy, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Ponoć jakość nauczania w szkole jest średnia, więc jeden kamyczek, drugi, trzeci, piąty do ogródka powoduje, że ta piękna akademia z infrastrukturą na poziomie europejskim i światowym nie funkcjonuje. Marek Śledź przychodzi tam, żeby ułożyć też pewien proces – dodał.

Mariusz Piekarski i Czesław MichniewiczMario jak Don King. Polski król życia i biznesu. "Gigant, ale fajny gościu"

Więcej o: