Miliony dla klubów Ekstraklasy. Rząd rusza ze specjalnym programem

Zespoły Ekstraklasy, a także Fortuna I ligi, otrzymają w najbliższych latach ogromne wsparcie finansowe od polskiego rządu. W ramach programu "Wsparcie Mistrzów" do podziału przeznaczone zostanie 700 milionów złotych. Portal Weszlo.com ujawnił, jak mają rozłożyć się nagrody i kto dostanie najwięcej.

Na początku 2022 roku doszło do spotkania między premierem Mateuszem Morawieckim, a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą. W rozmowach brał także udział minister sportu Kamil Bortniczuk. Efektem było przedstawienie projektu o nazwie "Wsparcie Mistrzów", w ramach którego do klubów Ekstraklasy i I ligi w najbliższych latach ma trafić łącznie 700 milionów złotych. Środki te przeznaczone będą na rozwój infrastruktury, a także przygotowanie naszych drużyn do rywalizacji w europejskich pucharach. Największe kwoty powędrują bowiem do zespołów, które zajmą czołowe miejsca w lidze.

Zobacz wideo Reprezentacja Polski może zagrać z gigantem przed MŚ. Wielkie pieniądze dla PZPN [Sport.pl LIVE]

Rusza rządowy program "Wsparcie Mistrzów". Wielkie pieniądze dla klubów Ekstraklasy i I ligi

Do tej pory wiedzieliśmy jedynie, jaka pula jest gotowa do rozdysponowania. Więcej szczegółów podał w piątek portal Weszlo.com. Wiemy, jak będą rozkładały się nagrody między drużynami. Program "Wsparcie Mistrzów" ruszy już od sezonu 2022/2023. 

Mistrz Polski otrzyma aż 30 milionów złotych. Wicemistrz, a także trzecia drużyna Ekstraklasy, zainkasują po 23 miliony złotych. Zdobywca Pucharu Polski wzbogaci się natomiast o 25 milionów złotych. Łącznie do podziału Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 101 milionów tylko dla najlepszych drużyn w danej kampanii.

Warto dodać, że nagrody finansowe zostaną przyznane także za trwający obecnie sezon. Będą jednak znacznie niższe. Mistrz Polski dostanie osiem milionów złotych. Druga i trzecia drużyna po pięć milionów, a triumfator Pucharu Polski sześć milionów złotych. 

Każdy klub Ekstraklasy dostanie także jeszcze w tym roku specjalny fundusz, wynoszący sześć milionów złotych, na rozbudowę swojego ośrodka treningowego. Wsparcie otrzymają także kluby I ligi. Do zespołów z tego poziomu rozgrywkowego trafi po dwa miliony złotych. 

Może się także okazać, że specjalną nagrodę otrzyma drużyna, która na koniec sezonu zajmie czwarte miejsce w tabeli Ekstraklasy. Będzie ona bowiem uprawniona do gry w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, a więc także do otrzymania benefitów wynikających z programu "Wsparcie Mistrzów". Stanie się tak, gdyż w finale Pucharu Polski zagrają Lech Poznań i Raków Częstochowa, a więc drużyny, które staną także na podium ligowym (zwycięzca Pucharu Polski ma zapewniony start w eliminacjach Ligi Konferencji Europy). Na razie jednak nie ma oficjalnej informacji, jaka kwota miałaby ewentualnie trafić do czwartej drużyny obecnie trwającego sezonu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.