Ekstraklasa ma wrócić do stanu sprzed trzech lat. PZPN planuje ważną zmianę

Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasa SA planują zmiany w przepisach dot. obowiązku gry młodzieżowca. Jak podaje portal "Weszło", zarząd rozważa nawet całkowite usunięcie przepisu. Co z tymi, którzy nadal będą stawiać na młodzież? - Możliwe, że zwiększona zostanie pula nagród w Pro Junior System - mówi jeden z działaczy PZPN.

W 2018 roku Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził przepis o obowiązku gry z co najmniej jednym młodzieżowcem. Jest nim piłkarz, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek, kończy maksymalnie 22. rok życia. Od samego początku wiele klubów i działaczy ekstraklasy apelowało o zniesienie tego przepisu, jednak władze pozostały niewzruszone. Okazuje się, że po trzech latach może nastąpić rewolucja.

Zobacz wideo Królewski kpi z właściciela Cracovii. "Gdybym zachował się jak prof. Filipiak"

PZPN i ekstraklasa wrócą do stanu sprzed trzech lat. "Generalnie zaniżają poziom"

Szczegóły na temat planowanego zniesienia przepisu zdradza portal "Weszło". Zdaniem źródła konsultacje w tej sprawie trwają już od kilku miesięcy. Zajmuje się nią Komisja Techniczna PZPN, Komisja ds. piłkarstwa profesjonalnego PZPN i  Ekstraklasa SA. Decyzja ma być podjęta w oparciu m.in. o opinie klubów. "Obecnie większość jest za zniesieniem przepisu" - czytamy. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaki jest powód niezadowolenia klubów? Jako jeden z nich wymienia się wymagania młodzieżowców. - Niektórzy są w kadrach klubów ekstraklasy albo grają tylko dlatego, że mają odpowiedni wiek. Generalnie zaniżają poziom, a wymagania jeżeli chodzi o wysokość kontraktu, mają bardzo wysokie — słychać żale prezesów, dyrektorów sportowych czy trenerów.

Ostateczna decyzja zapadnie prawdopodobnie podczas jednego z najbliższych posiedzeń Polskiego Związku Piłki Nożnej. To do zarządu należy ostatnie słowo w tej sprawie. Źródło wymienia jednak formę rekompensaty, jaką mogłyby otrzymać kluby w zamian za utrzymanie młodzieżowców w swoich szeregach, nawet jeśli przepis zostanie zniesiony. 

PZPN będzie wspierał kluby z młodzieżowcami. Czym jest Pro Junior System?

Dotychczas kluby ekstraklasy otrzymują specjalne profity za stawianie na młodzież. Jest nim program Pro Junior System, który odpowiada za promowanie młodych piłkarzy. W trakcie danego sezonu każdy klub zbiera za to punkty. Aby liczyć się w programie, młodzieżowiec musi mieć na rozegrane co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w ekstraklasie. 

Dodatkowe punkty przyznaje się za powołanie młodzieżowca z danego klubu do drużyny narodowej. W bieżącym sezonie w puli nagród Pro Junior System znajduje się 10 milionów złotych brutto (6 mln od Ekstraklasa SA; 4 mln od PZPN). W programie biorą też udział kluby z niższych lig. Klasyfikacja końcowa prezentuje się następująco:

  • 1. miejsce - 3,25 mln zł
  • 2. miejsce - 2,25 mln zł
  • 3. miejsce - 1,75 mln zł
  • 4. miejsce - 1,25 mln zł
  • 5. miejsce - 0,75 mln zł
  • 6. miejsce - 0,5 mln zł
  • 7. miejsce - 0,25 mln zł

W kontekście klubów z ekstraklasy aktualnym liderem po 26. kolejce jest Legia Warszawa (6218 pkt), tuż za nią są Wisła Kraków (6173 pkt) oraz Jagiellonia Białystok (5292 pkt). 

Źródło informuje, że po zniesieniu przepisu o młodzieżowcu, pula nagród ma zostać zwiększona. To forma motywacji dla klubów z ekstraklasy, aby mimo wszystko nie rezygnowały całkowicie z młodych piłkarzy. Jak znaczące będą to premie? Tego jeszcze nie ustalono. Wciąż trwają konsultacje w tej sprawie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA