Wskazano dwa najlepsze transfery ekstraklasy. Lech i Legia na czele

Firma Grant Thornton przygotowała raport dotyczący transferów w ekstraklasie - wskazano w nim najlepsze letnie transfery. Na czele znaleźli się dwaj piłkarze: po jednym Lecha Poznań i Legii Warszawa.

Firma Grant Thornton oceniła jakość letnich transferów polskich klubów. Na podstawie jakich danych piłkarze zostali ocenieni i jaka była metodologia badania? "Sprawdzając finansową jakość (obliczoną w sposób statystyczny) poszczególnych transferów przeprowadzonych latem, wzięliśmy pod uwagę ich indywidualne i drużynowe osiągnięcia. Wynik każdego sprowadzonego zawodnika odnieśliśmy do kwoty, za jaką został pozyskany. Przedstawione statystyki pokazują wszystkie rozegrane mecze przez zawodników we wszystkich możliwych rozgrywkach" - czytamy w opracowaniu badania.

Zobacz wideo "Grosicki miał doskonałą ofertę". Dlaczego nie skorzystał? Menedżer podaje powód

Najlepszym transferem letnim, jeśli chodzi o piłkarzy defensywnych, okazał się Barry Douglas, który zamienił Leeds United na Lecha Poznań, po tym jak wygasła jego umowa z angielskim klubem. Dlaczego akurat on?

"Od początku sezonu lewy obrońca Lecha rozegrał 1240 minut, a drużyna Lecha z nim w składzie traciła bramkę średnio co 113 minut. W rundzie jesiennej sezonu 20/21 Lech Poznań zanotował sześć czystych kont z Douglasem w składzie, a bezpośrednio lub pośrednio przyczynił się on również do zdobycia przez poznański klub czterech bramek" - czytamy w uzasadnieniu. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął inny piłkarz Lecha - Joel Pereira. Na trzecie miejsce zasłużył Matej Hanousek z Wisły Kraków.

Największy talent podupada. Wraca do Polski jakieś 10 lat za szybko. Największy talent podupada. Wraca do Polski jakieś 10 lat za szybko. "Mega wtopa"

Najlepszy piłkarz ofensywny? Emreli

Mahir Emreli z Legii Warszawa okazał się najlepszym piłkarzem ofensywnym. Reprezentant Azerbejdżanu wyprzedził Fabiana Piaseckiego ze Stali Mieliec i Damiana Kądziora z Piasta Gliwice. Emreli strzelił tylko dwa gole w ekstraklasie, ale - licząc pozostałe rozgrywki - może pochwalić się aż 11 bramkami.

Warto dodać, że w środę Mahir Emreli rozwiązał kontrakt z Legią Warszawa za porozumieniem stron. Napastnik był jedną z ofiar ataku chuliganów na autokar wracających po meczu z Wisłą Płock piłkarzy Legii. Po tym incydencie Azer zdecydował, że nie będzie grać w stołecznym klubie i nie pojawił się ani Warszawie, ani na zgrupowaniu w Dubaju. Został piłkarzem Dinama Zagrzeb.

Najbardziej efektywnymi finansowo transferami lata okazały się przenosiny Antona Kryvotsiuka do Wisły Płock, Joela Pereiry do Lecha Poznań i Zorana Arsenicia do Rakowa Częstochowa.

Milos Kosanović strzela gola na KMŚByła gwiazda ekstraklasy strzela gola w KMŚ. I to jakiego! [WIDEO]

Najlepsza "11" letnich transferów ekstraklasy:

Vladan Kovacević (Raków) - Barry Douglas (Lech), Matej Hanousek (Wisła Kraków), Raphael Rossi (Radomiak), Joel Perreira (Lech) - Damian Warchoł (Wisła Płock), Damian Kądzior (Piast Gliwice), Ilkay Durmus (Lechia), Kamil Grosicki (Pogoń) - Mahir Emreli (Legia) i Fabian Piasecki (Piast Gliwice)

Top transferyTop transfery https://grantthornton.pl/publikacja/pko-bp-ekstraklasa-najbardziej-efektywne-transfery-jesieni-2021-2022/

Więcej o: