Triumfator Ligi Mistrzów i wicemistrz świata na szkoleniu dla klubów ekstraklasy

Ekstraklasa SA zorganizuje we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej szkolenie dla dyrektorów sportowych i trenerów akademii klubowych. Gościem specjalnym dwudniowych warsztatów, które rozpoczną się 25 października będzie były zawodnik i dyrektor techniczny FC Barcelony, Eric Abidal.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Abidal podczas swej kariery grał też m.in w Lille, Lyonie i Monaco, ale to z Barceloną odniósł największy międzynarodowy sukces.

W gronie zagranicznych prelegentów na zskoleniu znaleźli się również: Xavier Tamarit (trener pracujący m.in. w Southampton, Velez Sarsfield, Valencii CF, Estudiantes i Alaves), Sebastian Zelichowski (dyrektor techniczny Herthy Berlin) oraz pozostali przedstawiciele LTT Sports, zajmującej się kompleksowym doradztwem w zakresie organizacji klubów i szkolenia.

Zobacz wideo "Barcelona gra jak Stoke. Koeman jest żywym trupem w Barcelonie"

Kolejne szkolenia, kolejni goście

- Wraz z rozwojem infrastruktury konieczne są inwestycje w kapitał ludzki. W ramach cyklu Esa_LAB jeszcze przed pandemią organizowaliśmy szkolenia dla przedstawicieli naszych akademii, poszerzaliśmy też kompetencje w obszarach marketingu i sprzedaży. Dla rozwoju polskiej piłki wzrost poziomu szkolenia jest obecnie jednym z najważniejszych czynników, dlatego cieszę się, że możemy zorganizować najbliższe spotkanie w ścisłej współpracy z naszą federacją – powiedział Prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki.

Ekstraklasa rozpoczęła cykl szkoleń w październiku 2019 roku, gdy do Warszawy przyjechali przedstawiciele Ajaxu Amsterdam. Podczas kolejnych spotkań gośćmi na stadionie Legii byli trenerzy i koordynatorzy akademii Anderlechtu oraz Athletiku Bilbao. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa warsztaty wracają w nowej, poszerzonej odsłonie.

Leśnodorski: Nie dziwi mnie, że Legia nie radzi sobie w lidze. Inna dyscyplinaLeśnodorski: Nie dziwi mnie, że Legia nie radzi sobie w lidze. Inna dyscyplina

Z każdego klubu Ekstraklasy zaproszonych zostało po pięć osób. Wśród nich: dyrektor/koordynator akademii, pierwszy trener U-18, pierwszy trener rezerw, trener pracujący z pierwszym zespołem, który odpowiada za młodych zawodników oraz dodatkowa osoba wskazana przez klub, zajmująca się szkoleniem młodzieży. W szkoleniu wezmą udział również przedstawiciele każdego z klubów 1. Ligi.

- Od początku mojej kadencji podkreślam, że szkolenie trenerów i młodych piłkarzy jest jednym z najważniejszych wyzwań dla całego środowiska, a PZPN powinien być mocno zaangażowany w ten proces. Musimy poszerzać wiedzę, by z naszych akademii wychodzili piłkarze trenowani przez coraz lepszych szkoleniowców, mających odpowiednie kompetencje i narzędzia do działania. Podobnie jest z dyrektorami sportowymi, którzy odpowiadają za politykę transferową czy przepływ młodych graczy do pierwszego zespołu. To budujące, że możemy działać wspólnie z Ekstraklasą i klubami I ligi. Tylko ścisła współpraca pomiędzy PZPN, okręgowi związkami i klubami może przynieść odpowiednie efekty w kolejnych latach – stwierdził Prezes PZPN Cezary Kulesza.

Oprócz wystąpień zagranicznych gości podczas dwudniowego szkolenia odbędzie się również panel PZPN, który będzie prowadził wiceprezes ds. szkolenia Maciej Mateńko Wśród prelegentów znajdą się m.in. Sławomir Kopczewski (członek zarządu PZPN i dyrektor akademii Jagiellonii Białystok), Marcin Dorna (p.o. dyrektora sportowego PZPN) oraz członkowie Komisji Technicznej PZPN.

Więcej o: