Polska ekstraklasa gorsza tylko od Premier League! Szokujące obliczenia CIES

Okazuje się, że jest zestawienie, w którym polska ekstraklasa ulega jedynie Premier League. I to minimalnie z nią przegrywa, a różnica jest wręcz niewidoczna. Taką statystykę znalazło Międzynarodowe Centrum Nauk Sportowych, czyli CIES Football Observatory. I co ciekawe, chodzi tutaj o intensywność gry.

Statystyki analityków CIES nie pozostawiają wątpliwości. Tylko piłkarze z najbogatszej ligi świata - Premier League mają przewagę nad polskimi piłkarzami. Międzynarodowe Centrum Nauk Sportowych, korzystając z algorytmów francuskiej firmy SkillCorner, przyjrzeli się intensywności biegania w 28 ligach na świecie. Co dokładnie badano? Procentową częstotliwość intensywności biegu w trakcie wszystkich spotkań minionego sezonu. Sprawdzono, jak często w meczu gracze poruszają się po boisku z prędkością przekraczającą 19,8 kilometra na godzinę. Następnie sprawdzili, ile to procent ze średniego pokonanego dystansu, jaki pokonują zawodnicy przez 90 minut.

Zobacz wideo Raków gra dalej w Europie. "W starciu z Gent nie stawiam ich na straconej pozycji"

Okazuje się, że na angielskich boiskach na pełnych obrotach biega się przez 7,82 procent trwania meczu. Polska ekstraklasa jest gorsza o zaledwie 0,01 punktu procentowego. Na podium znalazła się także hiszpańska La Liga (7,75 procent). Czwarte miejsce zajmuje liga czeska, a piąte szwajcarska. 

Vladan Kovacević podczas meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji Raków Częstochowa - Sudova Mariampol. Bielsko-Biała, 29 lipca 2021 r.Marek Papszun ujawnia szczegóły transferu lata w Polsce! "Kwoty są przesadzone"

Oczywiście, te statystyki trzeba brać z przymrużeniem oka, po prostu jako ciekawostkę. Co najlepiej obrazuje fakt, że liderem ekstraklasy pod względem intensywności biegów zostało Podbeskidzie Bielsko-Biała, które przecież spadło z hukiem z ligi. Jeśli jednak spojrzymy na lidera Premier League, to jest nim Leeds United, zespół Marcelo Bielsy słynie z agresywnego pressingu. Gracze Podbeskidzia osiągnęli wynik 8,12 procenta, zaś Mateusz Klich i spółka 9,63 procent.

Spalony w meczu Śląsk - Górnik ŁęcznaPierwsza porażka Pogoni, Śląsk tylko zremisował. Ale jest kontrowersja

A gdzie intensywność biegania jest najmniejsza? Spośród 28 lig, które były badanie, najniższe tempo jest w MLS. Obok amerykańskiej ligi znalazła się brazylijska Serie A oraz - o dziwo - szkocka Premiership.

TOP 15 zestawienia CIES

TOP 15 intensywności biegania w sezonie 2020/21TOP 15 intensywności biegania w sezonie 2020/21 CIES

Więcej o: