26 lat i koniec! Czołowy polski sędzia zakończył karierę. Ma już nowe zajęcie

Po blisko trzydziestu latach pracy Paweł Gil nie będzie już prowadził meczów ekstraklasy. Kończy karierę sędziego piłkarskiego.

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował na swojej oficjalnej stronie komunikat o zakończeniu kariery sędziowskiej przez 45-letniego Pawła Gila. - Podjąłem decyzję o zakończeniu działalności sędziowskiej. Decyzja ta jest związana z podjęciem przeze mnie nowych obowiązków w UEFA w projekcie VAR. Dziękuję całemu naszemu piłkarskiemu środowisku za ponad 25-letnią współpracę. Liczę na równie owocną, ale już w nowej roli - powiedział Gil w rozmowie z portalem "Łączy nas piłka".

Zobacz wideo

Robert Lewandowski po strzeleniu gola drużynie FC Augsburg w meczu poprzedniego sezonu BundesligiRobert Lewandowski może dziś wyrównać swój rekord Bundesligi! Kapitalna seria

Paweł Gil zajmie się VAR-em w UEFA

Teraz Paweł Gil zajmie się VAR-em w strukturach UEFA. Właśnie za VAR arbiter ten był odpowiedzialny m.in. podczas środowego meczu o Superpuchar Europy: Chelsea - Villarreal, w którym londyńczycy wygrali po rzutach karnych 6:5 (w regulaminowym czasie i po dogrywce było 1:1).

Za system VAR Gil był też odpowiedzialny podczas tegorocznych mistrzostw Europy - m.in. podczas półfinałowego meczu Anglia - Dania, w którym sędzia w dogrywce podyktował mocno kontrowersyjny rzut karny dla Anglików. - W mediach społecznościowych da się przeczytać wiele komentarzy, w których krytykuje się arbitra z Lublina i obarcza go winą za – jak twierdzi selekcjoner Duńczyków – "ustawienie wszystkiego pod Anglików" - pisał sport.pl.

Gilowi za dotychczasową pracę podziękował Zbigniew Boniek. – Chciałem podziękować panu Pawłowi za wieloletnią pracę z gwizdkiem. Mam nadzieję, że podoła nowemu wyzwaniu i będzie skutecznie rozwijał projekt VAR, tak istotny dla współczesnej piłki nożnej - przyznał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Josip Juranović odejdzie z Legii? Może trafić do potężnego klubuTransfer piłkarza Legii Warszawa upadł na ostatniej prostej!

Paweł Gil sędzią piłkarskim jest od 1995 roku. Dziesięć lat później zadebiutował w ekstraklasie. W sumie w rozgrywkach tych poprowadził aż 339 spotkań. Od 2009 roku jest sędzią międzynarodowym (156 spotkań, w tym 70 jako główny). Od czterech lat w polskim Kolegium Sędziów od 2017 roku pełnił funkcję edukatora VAR.

Więcej o: