Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Oficjalnie: Aleksander Buksa ma nowy klub! Wiśle przeszły obok nosa miliony

To już oficjalne! Wisła Kraków poinformowała w czwartek, że Aleksander Buksa odchodzi z "Białej Gwiazdy". 18-letni napastnik przeszedł na zasadzie wolnego transferu do włoskiej Genoi. Oznacza to, że Wisła straciła okazję na zarobienie nawet kilku milionów euro.

FC Barcelona? FC Porto? Borussia Dortmund czy Atalanta? Nie! Aleksander Buksa, 18-letni napastnik Wisły Kraków, został zawodnikiem włoskiej Genoi. Choć ten kierunek transferu potwierdzał już miesiąc temu Gianluca Di Marzio, krakowski klub dopiero w czwartek oficjalnie potwierdził przenosiny młodego napastnika.

Zobacz wideo "Był wygwizdywany i krytykowany. Teraz wszyscy kłaniają mu się w pas"

Aleksander Buksa jest najmłodszym strzelcem bramki w historii występów Wisły Kraków w ekstraklasie. Swojego pierwszego gola w lidze młody napastnik strzelił, mając ukończone zaledwie 16 lat i 220 dni, w meczu wyjazdowym z Jagiellonią Białystok (2:3) w sierpniu 2019 roku.

Do tej pory rozegrał w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej 34 spotkania, w których zdobył cztery bramki, ale po tym, jak stało się jasne, że nie przedłuży umowy z Wisłą, wiosną sezonu 2020/21 nie zdołał uzbierać w ekstraklasie nawet 30 minut, występując głównie w Centralnej Lidze Juniorów. 

Można się spodziewać, że Aleksander Buksa nie będzie mógł liczyć na zbyt wiele szans w Serie A w swoim pierwszym sezonie. Wszystko dlatego, że w Genoi będzie miał bardzo zaciętą rywalizację o miejsce w ataku, gdzie włoski klub posiada takich zawodników, jak doświadczeni Mattia Destro i Goran Pandew czy też Eldor Shomurodov.

Wisła Kraków zmarnowała okazję, aby zarobić miliony!

Wisła Kraków miała znakomitą okazję, aby sprzedać Aleksandra Buksę za wiele milionów euro. Wystarczyło, że przedłuży kontrakt z 18-latkiem. Młody napastnik podjął jednak w lutym decyzję, że nie przedłuży kontraktu i odejdzie latem z krakowskiego klubu za darmo. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje, że Buksa mógłby zostać sprzedany za co najmniej kilka milionów euro.

Wisła nadal może na nim zarobić

Napastnik przeniesie się do Włoch na zasadzie wolnego transferu, ale jak przekazał "Dziennik Polski" Wisła Kraków i tak sporo na nim zarobi. Dzięki przepisom FIFA macierzysty klub ma prawo do rekompensaty za wyszkolenie zawodnika. Według wyliczeń dziennikarzy Genoa będzie musiała wypłacić krakowskiemu klubowi ekwiwalent w wysokości 220 tysięcy euro, czyli około miliona złotych za okres od 12. do 18. roku życia zawodnika.

To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się także że dzięki mechanizmowi solidarnościowemu FIFA klub, którego piłkarz jest wychowankiem, może otrzymywać część kwoty od każdego kolejnego transferu swojego byłego piłkarza przez całą jego karierę. Warunkiem jest udokumentowanie, że zawodnik rzeczywiście szkolił się w klubie pomiędzy 12. a 23. rokiem życia. Według wyliczeń "Dziennika Polskiego" Wisła będzie otrzymywać po 2,5 procent od każdego kolejnego transferu lub płatnego wypożyczenia piłkarza.

Więcej o: