PZPN zawiesił piłkarza ekstraklasy za podejrzenie ustawienia meczu

Wreszcie wyjaśniła się najbliższa przyszłość Pawła Cibickiego. Zawodnik Pogoni Szczecin został zawieszony przez PZPN na maksymalnie 90 dni. Ostateczną decyzję w sprawie piłkarza oskarżonego o ustawienie meczu podejmie FIFA.

Zawodnik Pogoni Szczecin jest podejrzewany o ustawienie meczu, o czym dwa miesiące temu informowały szwedzkie media. Sverige Radio, które podało szczegóły sprawy: 26 maja 2019 roku Elfsborg, w którym grał wtedy Paweł Cibicki, grało z Kalmar. Mecz zakończył się remisem 1:1, a pomocnik grał pełne 90 minut. W 60. minucie dostał żółtą kartkę, co miało być przedmiotem niedozwolonego zakładu.

Zobacz wideo "Polak przychodzi do klubu, pracuje, nie dyskutuje. Chce wykorzystać swoją szansę"

Przed tygodniem piłkarz został ukarany przez Szwedzką Federację Piłkarską zakazem jakiejkolwiek aktywności w futbolu. Kara ta obowiązywała jednak tylko na terenie Szwecji. Dzień po tej decyzji do sprawy odniósł się PZPN.

"Bardzo poważny zarzut dotyczący przewinienia manipulowania meczami piłkarskimi, skutkuje – w świetle Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA – jego odpowiedzialnością jako zawodnika Pogoni Szczecin" - czytaliśmy w oświadczeniu, które nie było jednoznaczne i nie wiadomo było, czy Cibicki został zawieszony także w Polsce.

"Decyzja w sprawie ewentualnego zawieszenia Pawła Cibickiego przez PZPN, wbrew temu co pojawiło się na wielu portalach, jeszcze nie zapadła. Federacja (PZPN) analizuje stan prawny, i zgodnie z informacją Rzecznika Dyscyplinarnego przedstawi swoją decyzję w najbliższym czasie" - napisał wtedy na Twitterze prezes Pogoni Szczecin, Jarosław Mroczek.

Cibicki zawieszony

W środę spraw ta miała swój ciąg dalszy. Kolejny raz odniósł się do niej PZPN. Tym razem wątpliwości już nie ma. Oto co czytamy w świadczeniu.

Rzecznik Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej, po przeanalizowaniu materiałów postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia przewinienia match-fixingu przez Pawła Cibickiego, postanowił zastosować wobec zawodnika, ze skutkiem natychmiastowym, środek zapobiegawczy w postaci zakazu udziału w rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych z udziałem klubu Pogoń Szczecin.
Zakaz będzie obowiązywał do dnia rozszerzenia przez FIFA obowiązywania tymczasowego zawieszenia określonego przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej w decyzji z 3 lutego 2021 r., ale nie dłużej niż przez okres 90 (dziewięćdziesięciu) dni od daty wydania niniejszego postanowienia.

Cibicki trafił do Pogoni Szczecin przed rokiem. W obecnym sezonie zawodnik rozegrał łącznie pięć meczów, w których zaliczył jedną asystę. Po raz ostatni na boisku Cibicki był jednak 19 września, w wygranym 1:0 meczu ze Śląskiem Wrocław. Pierwszy mecz tego roku, w którym Pogoń pokonała Raków Częstochowa, piłkarz przesiedział na ławce rezerwowych. W sobotnim meczu z Cracovią Cibickiego nie było w kadrze, tak samo jak w środowym spotkaniu Pucharu Polski z Piastem Gliwice.

Więcej o: