Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Legia Warszawa pokazała swój nowy "pierwszy, najważniejszy dom". 100 mln zł

- Jeśli kiedyś będę odchodził z tego klubu, będę mógł powiedzieć, jak ten słynny polski król Kazimierz Wielki, że zastałem Legię drewnianą, a zostawiłem murowaną - powiedział Aleksandar Vuković, trener mistrzowskiej Legii, który wraz z drużyną pojawił się w poniedziałek w Książenicach, gdzie klub oficjalnie zainaugurował funkcjonowanie nowego ośrodka treningowego.

Sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, z czego dwa ze sztuczną nawierzchnią i kolejne dwa jeszcze w budowie. Biura pionu sportowego, szatnie dla pierwszej drużyny i dzieci z akademii, siłownia, hala sportowa, gabinety medyczne, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie czterogwiazdkowym dla pierwszej drużyny, bursa z 30 pokojami dla graczy akademii, centrum badawcze LegiaLab, powierzchnie dla start-upów sportowych, sale konferencyjne i lekcyjne. Po wielu latach starań wreszcie udało się ukończyć budowę ośrodka Legia Training Center.

Zobacz wideo Popis Roberta Lewandowskiego! Maszyna do strzelania goli [ELEVEN SPORTS]

"Nad Legią dziś świeci słońce"

W poniedziałek przedstawiciele Legii Warszawa oficjalnie zainaugurowali jego funkcjonowanie. - Przede wszystkim wielkie podziękowania dla Darka Mioduskiego, bo to on wymyślił ten obiekt i umożliwił jego stworzenie - zaczął Tomasz Zahorski, czyli prezes spółki Akademia Piłkarska Legii, która odpowiadała za budowę wartego 100 milionów złotych ośrodka.

Ośrodka, który powstał w ekspresowym tempie, bo niespełna półtora roku od wbicia pierwszej łopaty. W Książenicach, gminie Grodzisk Mazowiecki, a więc pół godziny drogi samochodem od stadionu Legii. - Spodziewaliśmy się burzy, stąd ten namiot, ale nad Legią dziś świeci słońce. Nad jej domem. Nowym domem, który w kolejnych latach będzie tym pierwszym, najważniejszym. Będzie domem, w którym luksusy nie są aż tak istotne, bo ważna będzie praca, którą w nim wykonamy. To ona będzie najważniejsza - dodał prezes i właściciel Legii Dariusz Mioduski, który wszedł na scenę zaraz po Zahorskim.

"Legia od zawsze jest bliska memu sercu"

Później głos zabrała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, która w poniedziałek także pojawiła się w Książenicach. - Legia od zawsze jest bliska memu sercu, bo w tym klubie zaczynałam przygodę z szermierką. Kiedyś zresztą byłam też na murawie, gdzie kibice piłkarscy zaśpiewali mi sto lat. To było wspaniałe przeżycie, dzięki któremu zrozumiałam, czemu piłka nożna to tak ważna dyscyplina w naszym kraju - powiedziała Dmowska-Andrzejuk.

Otwarcie Legia Training Center pod Grodziskiem MazowieckimOtwarcie Legia Training Center pod Grodziskiem Mazowieckim Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Po niej mówił Grzegorz Benedykciński, od blisko trzech dekad burmistrz Grodziska Mazowieckiego, a więc powiatu, gdzie powstał  Legia Training Center, choć jeszcze kilka lat temu Legia próbowała postawić ośrodek po przeciwnej stronie Wisły, w Sulejówku. - W życiu piękne są tylko chwile, a dzięki Legii mamy właśnie taki moment. To wspaniały dzień dla naszego miasta - powiedział burmistrz Grodziska.

Po czym dodał: - Niedawno żeglowałem z moim przyjacielem po Karaibach. W pewnym momencie trafiliśmy do dzikiego baru, gdzie powiedzieliśmy, że jesteśmy z Polski i gdzie od razu usłyszeliśmy nazwisko: Lewandowski. Dlatego panie prezesie Mioduski, to mój apel do pana: ja za pięć lat znowu będę w tym barze i chciałbym, by miejscowi wymieniali kolejne nazwiska. By to było kolejne pięć nazwisk z tego ośrodka. Żeby oni znowu łamali sobie na nich język, ale żeby sami je doskonale znali. A już moja w tym głowa, by wtedy nauczyli się też wymawiać nazwę miasta Grodzisk Mazowiecki.

Legia wniosła puchar

Oficjalna ceremonia potrwała około pół godziny. Pod koniec do Książenic dotarła też pierwsza drużyna, która również, na czele z trenerem Aleksandarem Vukoviciem, pojawiła się na scenie. - Jeśli kiedyś będę odchodził z tego klubu, będę mógł powiedzieć, jak ten słynny polski król Kazimierz Wielki, że zastałem Legię drewnianą, a zostawiłem murowaną - przyznał Vuković.

- Ale żeby była jasność: panie prezesie, nie mam zamiaru stąd odchodzić. Nie po to przeżyłem w Legii te wszystkie barki, by teraz, kiedy ma ona ten piękny ośrodek, z niego wyjeżdżać - dodał Vuković, który na koniec oficjalnej ceremonii razem z drużyną wniósł do głównego gmachu Legia Training Center mistrzowski puchar, który zdobył w tym sezonie. 

Otwarcie Legia Training Center pod Grodziskiem MazowieckimFot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Otwarcie Legia Training Center pod Grodziskiem MazowieckimFot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .