Kapitalna wygrana Wisły Kraków! Przegrywali już 1:2. Potem? Show Błaszczykowskiego

Wisła Kraków pokonała 3:2 Raków Częstochowa, a Śląsk Wrocław wygrał z Wisłą Płock 2:1 w 29. kolejce ekstraklasy. Wygranej Wisły nie byłoby, gdyby nie znakomita postawa Jakuba Błaszczykowskiego, który zdobył bramkę i zaliczył dwie bardzo ważne asysty.

Była 88. minuta meczu w Krakowie, gdy z prawej strony w pole karne Rakowa Częstochowa zagrał Jakub Błaszczykowski, a piłka po drodze otarła się o jednego z zawodników gości i spadła pod nogi Vukana Savicievicia. Reprezentant Czarnogóry strzałem w dalszy róg pokonał Jakuba Szumskiego, dając Wiśle Kraków trzy punkty w dramatycznych okolicznościach.

Dramatycznych, bo sytuacja w tym meczu zmieniała się kilkukrotnie. Gospodarze objęli prowadzenie w 10. minucie, gdy rzut karny na bramkę zamienił Błaszczykowski. Chwilę wcześniej ręką we własnym polu karnym zagrał Kamil Piątkowski.

Raków, chociaż przeważał i dłużej utrzymywał się przy piłce, nie był w stanie zagrozić bramce Michała Buchalika. Goście do wyrównania doprowadzili w 59. minucie. Wtedy drużyna Marka Papszuna przeprowadziła bardzo ładną akcję, którą zakończyło dobre podanie Davida Tijanicia i sprytne zachowanie i mocny strzał Petra Schwarza. Dziewięć minut później Raków już prowadził. Po przewinieniu Łukasza Klemenza sędzia podyktował drugi w tym meczu rzut karny, który na gola zamienił Felicio Brown Forbes.

Kiedy wydawało się, że beniaminek jest na prostej drodze do zwycięstwa, wiślacy odwrócili losy meczu. Zanim decydującą bramkę zdobył Savićević, w 77. minucie do wyrównania doprowadził Rafał Janicki. Środkowy obrońca Wisły strzelił gola głową, wykorzystując dobre dośrodkowanie Błaszczykowskiego z rzutu rożnego.

Śląsk pokonał Wisłę Płock i wskoczył na podium

W drugim meczu rozpoczętym o godzinie 18:00, Śląsk Wrocław wygrał na wyjeździe z Wisłą Płock 2:1. Gospodarze objęli prowadzenie w 37. minucie, kiedy z rzutu wolnego dośrodkował Dominik Furman, a ładnym strzałem w okienko popisał się Damian Michalski. W drugiej połowie Krzysztofa Kamińskiego pokonali jednak Robert Pich i Przemysław Płacheta.

Po 29 kolejkach Wisła Kraków jest na 13. miejscu w tabeli z 34 punktami na koncie. Zespół Artura Skowronka o cztery punkty wyprzedza znajdującą się w strefie spadkowej Koronę Kielce. Raków Częstochowa jest na 11. pozycji z 38 punktami, Wisła Płock o pozycję niżej z punktem straty do częstochowian. Śląsk zaś awansował na trzecie miejsce i obecnie traci cztery punkty do drugiego Piasta.