Ekstraklasa wprowadza zmiany. Tak będą wyglądały ostatnie mecze sezonu

Ekstraklasa S.A. wprowadza zasady organizacji meczów piłkarskich. W ostatnich jedenastu kolejkach m. in. nie spotkamy chłopców do podawania piłek, stadiony zostaną podzielone na strefy, a maseczki będą obowiązywały każdego oprócz piłkarzy, sędziów i trenerów.

Ekstraklasa wydała oficjalne oświadczenie, w którym opisała zasady organizacji ostatnich jedenastu kolejek najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. - Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnego dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa. Na meczu nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Montaż LED musi zostać zakończony na 6 godzin przed rozpoczęciem zawodów, a montaż kamer na 3 godziny. Jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek. Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe - oznajmił dyrektor operacyjny Ekstraklasy Marcin Stefański.

Stadiony podzielone na strefy, obowiązkowe testy, ograniczona ilość dziennikarzy

Klubowe stadiony zostaną podzielone na cztery strefy. W oświadczeniu czytamy, czym jest wyznaczona "strefa zero", gdzie przebywać będą jedynie osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa. Wśród nich znajdują się pracownicy odpowiadający za realizację transmisji oraz obsługę wozów VAR.

- Analogicznie jak w przypadku zawodników i sztabów szkoleniowych, każda z osób pracujących przy transmisji meczów ligowych przed wznowieniem rozgrywek przejdzie test na obecność przeciwciał koronarwirusa, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie skierowana na testy wymazowe. W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne - tłumaczy Marcin Serafin, dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park. 

Zobacz wideo

Ograniczenia będą obowiązywać także media. W oświadczeniu wydanym przez Ekstraklasę S.A. czytamy, że na każde ze spotkań "będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy". Na stadiony wstęp będą mieli również posiadacze praw telewizyjnych, przedstawiciele rozgłośni radiowych oraz do dziesięciu fotoreporterów na mecz. 

Jak informuje prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki, przygotowano kompleksowe rozwiązania, które usprawnią organizację rozgrywek. - W najbliższych dniach przeprowadzimy szczegółowe konsultacje z przedstawicielami klubów, tak aby przygotować każdą z drużyn do organizacji spotkań zgodnie z nowymi wytycznymi oraz z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa powszechnego i zaleceń płynących ze strony państwa.

Więcej o: