Jest decyzja PZPN ws. treningów klubów ekstraklasy! "Wytypowaliśmy piłkarzy do dalszych badań"

Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat w sprawie planu wznowienia rozgrywek i ekstraklasy i testów przesiewowych wykonywanych przez kluby. "W przypadku wyniku innego niż ujemny, konieczne będą dalsze badania, których wyniki poznamy 6 maja" - czytamy w oświadczeniu związku. Ekstraklasa S.A. potwierdziła, że nie zmieni się termin powrotu zawodników na boiska.

"Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymają we wtorek 5 maja do godziny 13:00" - czytamy w oświadczeniu PZPN.

PZPN aktualizuje plan wznowienia rozgrywek. Indywidualne treningi do 6 maja

Media podały niepotwierdzone informacje na temat zakażeń w części klubów. Ma ich być nawet kilkadziesiąt. PZPN nie informuje o nich, ale zatwierdza plan działań, gdy okaże się, że ktoś w klubie ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. "W sytuacji, w której wynik poniedziałkowego testu nie będzie ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 met. Testy Real Time RT-PCR, które w razie zaistnienia takiej konieczności, zostaną przeprowadzane we wtorek 5 maja. Kluby wyniki tych testów poznają w środę 6 maja".

Powrót na boiska bez zmian

- System badań medycznych, który wprowadziliśmy, zdaje egzamin. Spełniły się nasze przewidywania zgodnie z którymi przechodzimy do kolejnego etapu testów. Wytypowaliśmy zawodników, którzy przejdą pogłębione badania. Ich wyniki powinniśmy poznać w ciągu 24, najdalej 48 godzin - mówi w komunikacie Ekstraklasy S.A. prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN. 

"Zgodnie z założonym planem rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja br. i zakończone 18-19 lipca. Mecze rundy zasadniczej będą rozgrywane zgodnie z dotychczasowym układem spotkań" - potwierdzają władze ligi

Na razie treningi indywidualne

"Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne" - informuje związek.

To oznacza, że do środy nikt w ekstraklasie nie będzie mógł trenować tak, jak zakładał wstępny plan wznowienia rozgrywek. Na początku mieli jednak trenować w grupie maksymalnie sześciu osób. Około 9 maja liczba ćwiczących ma zwiększyć się do czternastu, a następnie do 25. Pierwsze mecze po wznowieniu ligi planuje są zaplanowane na 29 maja. Dwa dni wcześniej mają się odbyć ćwierćfinały Pucharu Polski.

Przeczytaj także:

Więcej o: