FIFPro stanowczo potępia decyzję PZPN. "To niewytłumaczalne"

FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych) wydało oświadczenie, w którym "stanowczo potępia" decyzję PZPN-u o wydłużeniu okresu dozwolonych zaległości płacowych wobec piłkarzy. - Jak piłkarz może przeżyć i utrzymać rodzinę bez pensji przez cztery miesiące? - pyta FIFPro.

Polski Związek Piłkarzy (PZP) kilka dni temu zaskarżył do Ministerstwa Sportu uchwałę PZPN-u, która pozwala klubom na to, by nie płaciły swoim piłkarzom przez cztery miesiące (do tej pory były to dwa miesiące). Dopiero po takim okresie piłkarz może rozwiązać kontrakt z winy klubu, a nowe przepisy mają obowiązywać do czerwca 2021 roku.

- Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu poprzedziliśmy rozmowami z zawodnikami i wnioski, które płyną z ich strony, są dla nas jasne: piłkarze nie godzą się na takie rozporządzenie. W ciągu 24 godzin zebraliśmy poprzez ankietę blisko pół tysiąca opinii od zawodników zarówno z Ekstraklasy, jak i niższych lig. Ich opinia jest jasna. 96 proc. piłkarzy uważa wprowadzenie przepisów PZPN za złą decyzję - napisał w oświadczeniu Euzebiusz Smolarek, prezes PZP.

FIFPro nie rozumie decyzji PZPN-u

Oświadczenie w tej sprawie wydało FIFPro, czyli organizacja zrzeszająca ok. 60 tysięcy piłkarzy z 65 krajów. - FIFPro stanowczo potępia decyzję PZPN-u, zarówno jeśli chodzi o same przepisy, jak i sposób ich wprowadzenia. To niewytłumaczalne, że krajowa federacja uważa, że piłkarz może przeżyć i utrzymać rodzinę w tych trudnych czasach bez otrzymywania pensji przez cztery miesiące.

Zobacz wideo Euzebiusz Smolarek: Piłkarze się trochę boją. Prawnicy mówią: To niemożliwe

Związek piłkarzy zwraca również uwagę na brak odpowiedniej komunikacji PZPN-u z PZP, "co jest niezgodne z międzynarodowymi rekomendacjami". PZP otrzyma of FIFPro "pełne wsparcie w staraniach o odwołanie tych uchwał".

Przeczytaj też:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.