Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

FIFPro stanowczo potępia decyzję PZPN. "To niewytłumaczalne"

FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych) wydało oświadczenie, w którym "stanowczo potępia" decyzję PZPN-u o wydłużeniu okresu dozwolonych zaległości płacowych wobec piłkarzy. - Jak piłkarz może przeżyć i utrzymać rodzinę bez pensji przez cztery miesiące? - pyta FIFPro.

Polski Związek Piłkarzy (PZP) kilka dni temu zaskarżył do Ministerstwa Sportu uchwałę PZPN-u, która pozwala klubom na to, by nie płaciły swoim piłkarzom przez cztery miesiące (do tej pory były to dwa miesiące). Dopiero po takim okresie piłkarz może rozwiązać kontrakt z winy klubu, a nowe przepisy mają obowiązywać do czerwca 2021 roku.

- Złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu poprzedziliśmy rozmowami z zawodnikami i wnioski, które płyną z ich strony, są dla nas jasne: piłkarze nie godzą się na takie rozporządzenie. W ciągu 24 godzin zebraliśmy poprzez ankietę blisko pół tysiąca opinii od zawodników zarówno z Ekstraklasy, jak i niższych lig. Ich opinia jest jasna. 96 proc. piłkarzy uważa wprowadzenie przepisów PZPN za złą decyzję - napisał w oświadczeniu Euzebiusz Smolarek, prezes PZP.

FIFPro nie rozumie decyzji PZPN-u

Oświadczenie w tej sprawie wydało FIFPro, czyli organizacja zrzeszająca ok. 60 tysięcy piłkarzy z 65 krajów. - FIFPro stanowczo potępia decyzję PZPN-u, zarówno jeśli chodzi o same przepisy, jak i sposób ich wprowadzenia. To niewytłumaczalne, że krajowa federacja uważa, że piłkarz może przeżyć i utrzymać rodzinę w tych trudnych czasach bez otrzymywania pensji przez cztery miesiące.

Zobacz wideo Euzebiusz Smolarek: Piłkarze się trochę boją. Prawnicy mówią: To niemożliwe

Związek piłkarzy zwraca również uwagę na brak odpowiedniej komunikacji PZPN-u z PZP, "co jest niezgodne z międzynarodowymi rekomendacjami". PZP otrzyma of FIFPro "pełne wsparcie w staraniach o odwołanie tych uchwał".

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (17)
FIFPro stanowczo potępia decyzję PZPN. "To niewytłumaczalne"
Zaloguj się
 • nowyemeryt

  Oceniono 7 razy 3

  Nie ma bardziej szkodliwych organizacji od związków zawodowych,
  ci towarzysze widzą tylko egoistyczny interes własnych grup !!

 • toni42

  Oceniono 2 razy 2

  Absurdalne roszczenia. Mamy do czynienia z lancuchem DOMINA.
  Recesja gospodarcza powoduje spadek dochodów stacji telewizyjnych z tytulu reklam oraz ograniczanie wydatków sponsorów na sport.
  Dochody klubów z meczy i gadzetów sa znikome co razem z powyzszymi problemami wymaga RADYKALNEGO ograniczenie juz NIEREALNYCH plac pilkarzy.
  Niestety pilkarze tego nie ROZUMIEJA. W efekcie moga rozwiazac umowy i szukac nowych klubów. Ale z jakim i perspektywami?
  Wiekszosc z nich chcac dalej graci z czegos zyc podpisze mniej korzystne umowy, a czesc pozostanie bez pracy i moga grac dalej jako czysto amatorzy.

 • zdenek117

  Oceniono 1 raz 1

  Smutne jest to, że niektórzy tak łatwo oceniają innych. Zazdrość na 1 miejscu. Piłkarze mają podpisane kontrakty. To nie ich problem, że klub nie ma pieniędzy. Poza tym nie wszyscy zarabiają dużo. Piłka nożna to też niższe ligi. Do tego niektórzy piłkarze wiedzą, że kariera nie trwa wiecznie i inwestują pieniądze, żeby mieć dochody na emeryturze.

 • seczytam

  Oceniono 1 raz 1

  Taka tutejsza zasada - nie znam się, ale się wypowiem. Zawodowi piłkarze grają w ekstraklasie, I lidze, ale tez II lidze i III lidze. W II i III nie płacą kokosów, a tam gra większość z owych zawodowych piłkarzy - ekstraklasa to 16 klubów, a II i III liga to razem klubów 90.

 • donarturos1

  Oceniono 3 razy 1

  Już widzę, jak organizacja taka jak FIFPRo martwi się o zwykłego Kowalskiego, który nie ma pracy albo wypłat przez wiele miesięcy.

 • aso77

  Oceniono 9 razy 1

  ...hipokryci ,większości zarabiają miesięcznie więcej jak ludzie przez rok i nie mogą wyżyć prze 4 miesiące za niższą gażę.

 • boromir195419

  Oceniono 2 razy 0

  Po pierwsze wszyscy odczujemy skutki kryzysu a kopacze flaka zarabiają olbrzymią kasę w stosunku do innych grup społecznych . Dodam że poza rozrywką niczego dla świata nie wnoszą więc .... mogą trochę na kasę poczekać . Zawsze mogą rzucić bezsensowną kopaninę i wziąść się za pracę . Lubię sport i niech istnieje ale sportowcy muszą zrozumieć że to tylko zabawa i rozrywka .

 • starszy-65

  0

  Po co takie retoryczne pytania ze strony związku skoro wiadomo, że w Polsce można wyżyć nawet dłużej a ponadto żadne międzynarodowe prawo w RP nie obowiązuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX