Oficjalnie: Mateusz Morawiecki ogłosił plan powrotu Ekstraklasy

- Ekstraklasa wróci do gry pod koniec maja - poinformował premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej, gdzie przedstawił plan odmrażania polskiego sportu.

Ekstraklasa i PZPN ponad dwa tygodnie temu nakreśliły plan, dzięki któremu piłkarze mają wrócić na boiska. Utworzyły też wspólny front do rozmów z organami państwowymi. I w tych rozmowach szły ze sobą rękę w rękę, ich działania były wyjątkowo zgodne, co w relacjach między PZPN i Ekstraklasą do tej pory wcale nie było regułą, by nie pisać, że było rzadkością. Ale teraz się udało. Wspólny front bardzo pomógł w rozmowach z rządem, który w sobotę po południu oficjalnie zaakceptował plan dokończenia ligi.

Zobacz wideo

Kluby już w izolacji, kiedy wrócą do treningów?

Ten plan zresztą wdrożony został już w poniedziałek (pierwszy etap), kiedy piłkarze i sztaby drużyn Ekstraklasy zaczęły dwutygodniową domową izolację. Wszystkie kluby składają codzienne raporty o stanie zdrowia i czekają na wznowienie treningów. To nastąpi 4 maja, bo wtedy zaczną funkcjonować otwarte obiekty sportowe (m.in. boiska, korty, orliki). Na razie dla maksymalnie sześciu osób. Tak samo będzie w kolejnym etapie (trzecim), kiedy otwarte zostaną sale i obiekty szkolne. Kluby Ekstraklasy liczyły na to, że dostaną zgodę, by już od najbliższego poniedziałku na swoich stadionach organizować zawodnikom indywidualne treningi z piłkami (argumentowały to tym, że stadion jest mniej ryzykownym miejscem na trening indywidualny niż park czy las). Ale będą musiały poczekać na otwarcie swoich boisk o tydzień dłużej. I od razu mogą wtedy zaczynać zajęcia w kilkuosobowych grupkach. 

Czwarty etap to otwarcie m.in. siłowni, klubów fitness, basenów, kręgielni czy klubów tanecznych. Ponadto będzie można organizować imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, ale bez udziału publiczności. Od kiedy? Premier nie podał konkretnej daty, ale można zakładać, że imprezy wrócą pod koniec maja, bo wtedy wdrożony zostanie piąty etap, czyli przywrócenie rozgrywek Ekstraklasy piłkarskiej i Ekstraligi żużlowej.

- Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, pierwsza taśma w górę także nie pójdzie jutro, ale mamy już ściśle ułożony plan - powiedział Morawiecki, dodając, że piłkarze do gry wrócą pod koniec maja (żużlowcy trochę później, w połowie czerwca). Na razie oczywiście mecze rozgrywane będą bez udziału publiczności i z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, który w ramach planu Ekstraklasy zakłada dwie serie badań na koronawirusa. Pierwsza przed powrotem do treningów dla piłkarzy i członków sztabu (3-4 maja). I druga przed powrotem do gry, kiedy testy przejdą także sędziowie (27-28 maja).

Pierwsze COS-y otwarte, a kolejne w planach

- Bardzo się cieszę, że sport powoli odżywa. Mam nadzieję, że niedługo wrócimy do normalności i że nasi sportowcy z przyszłorocznych igrzysk w Tokio przywiozą worek medali - powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, która również pojawiła się na sobotniej konferencji. Minister sportu poinformowała, że pierwsze COS-y otwarte zostaną w Spale i Wałczu, gdzie do przyszłorocznych igrzysk przygotowania zaczną nasi kajakarze. A kolejne czynne ośrodki to Zakopane, Szczyrk i Cetniewo.

Prezes Ekstraklasy: Liga może ruszyć 29 maja

- To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie cztery tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja - zapowiada Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.

- Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki, o których mówiłem dwa tygodnie temu i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki. To efekt naszej bardzo dobrej współpracy z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, który mocno zaangażował się w walkę o powrót ligowego futbolu oraz wysiłku, który podjął wiceprezes Ekstraklasy, Marcin Mastalerek, w kontaktach z administracją rządową - dodał Animucki.

Kolejne etapy restartu Ekstraklasy

  • 03-04.05 – testy zawodników i członków sztabów
  • 04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych
  • 10.05 – treningi drużynowe
  • 27-28.05 – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
  • 29.05 – 31.05 – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
  • 18.07-19.07 – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.