Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Jednogłośna decyzja ws. nowego formatu ekstraklasy! Zmiany też w spadkach i barażach

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej jednogłośnie podjął uchwałę dotyczącą formatu rozgrywek ekstraklasy od sezonu 2021/2022 - w lidze będzie występowało wtedy 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki.

Zmiana formatu rozgrywek została zaproponowana przez kluby na czwartkowym spotkaniu ze Zbigniewem Bońkiem. A stosowne zmiany w przepisach przyjęto na piątkowym posiedzeniu Zarządu PZPN. Na razie ekstraklasa działa jako ESA-37. Ten system funkcjonuje od sezonu 2013/14. Od tego czasu przeszedł jednak kilka zmian. Kluczową było zniesienie podziału punktów po rundzie zasadniczej, co stało się przed sezonem 2017/18 i obowiązuje do dzisiaj.

Według nowego projektu w sezonie przejściowym 2020/2021 z ekstraklasy ma spaść tylko jeden zespół, z I ligi awansują dwa bezpośrednio, a kolejne cztery zagrają w barażach o trzecie miejsce premiowane awansem. Tak, by w kolejnym powiększyć ekstraklasę do 18 zespołów. Od sezonu 2021/22 rywalizacja o tytuł mistrza Polski toczyć się będzie zatem w formacie 34 kolejek, bez dodatkowej rundy finałowej.

"Cracovia to najgroźniejszy rywal Legii. Oby tylko Probierz nie odleciał"

Zobacz wideo

Zbigniew Boniek: Liczę, że nie zmienimy tego systemu przez dwadzieścia lat

- Czwartkowe spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Jestem z niego zadowolony - mówi w rozmowie ze Sport.pl prezes PZPN Zbigniew Boniek. - Podyskutowaliśmy w szerszym gronie przez trzy godziny. Padło wiele merytorycznych argumentów. Doszliśmy w końcu wszyscy do wniosku, że ESA-34 będzie na dłuższą metę najlepszym rozwiązaniem. Trzy spadki przy obecnym formacie to za dużo. Przy powiększonych rozgrywkach? W sam raz.

Według Bońka reforma ma przetrwać co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat. - Ta zmiana kojarzy mi się z piłkarzem, który ma kontuzję i musi przejść poważną operację. Przed zabiegiem jest źle nastawiony. Myśli negatywnie. Ale po nim już patrzy tylko w przyszłość. Wierzy, że może być tylko lepiej. Tutaj jest podobnie. Polskę stać na takie rozgrywki. Liczę, że nie zmienimy tego systemu przez następne dwadzieścia lat - twierdzi. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Jednogłośna decyzja ws. nowego formatu ekstraklasy! Zmiany też w spadkach i barażach
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 17 razy 11

  Elektryzujaca wiadomosc. 32. Liga Europy (czyli taki 5 sort), przechodzi kolejna reforme!
  Kelnerzy z Luksemburga, Lichtensteinu i Andorry wstrzymali oddech.

  Dobrze, ze w kibolstwie jestesmy na podium. Czas na prawdziwe el classico: wolscy kibole kontra ruscy pobratymcy!

 • amtis

  Oceniono 10 razy 6

  Wbrew powszechnym twierdzeniom, że Ekstaraklasa S..A to dno, zapewniam że to świetnie przemyślana i funkcjonująca organizacja. Niestety, smutną koniecznością jest rozgrywanie dla pozorów meczów piłkarskich. To jedyny słaby punkt w tym systemie przelewów międzybankowych i w dodatku nie do obejścia. Przynajmniej na razie, bo pomysłowych reorganizatorów jest tam na pęczki i może coś uda się wymyślić i w tej kwestii.

 • ton_y

  Oceniono 15 razy 5

  Za dwa lata niech zrobią 17, to jeden zespół będzie odpoczywał. Oni przecież tak mają ciężko i tyle grają..

 • nowyemeryt

  Oceniono 4 razy 4

  Prawidłowa i od lat oczekiwana decyzja.

 • pardonsik

  Oceniono 2 razy 2

  Boniek to twarz tweetera, ten typek sprowadził nasza ligę do najgorszej padliny w historii. Zespoły międzynarodowe grają w kratkę - a w meczu o honor grają na czas ... ta twarz to twarz celebryty a nie innowatora - zwykły ryj.

 • c-01

  Oceniono 6 razy 2

  Kto bedzie ogladał ligową rąbanke o nic? Cztery o awans. cztery o spadek a dziesięć zadowolonych będzie markowało grę

 • Łukasz Bródka

  Oceniono 4 razy 2

  Nie bardzo rozumiem nie ktore kometarze . chca cos ztobic zeby liga byla atrakcyjniejsza dla kibica . a to ze nie mozemy zaisyniec w europie to jest wina przedewszystkim prezesow klubow . samych klonów i kibicow . ci pierwisi jak już jakis pilkaz blysnie np Kapustka ( gdzie on wlascie teraz jest ???? ) to juz go sprzedaj . a my kibice jak jakis trener zacznie. Budowac zespol to go krytykujrmy i chcemy odrazu sukcesów a to tak nie jest .

 • 6nine9

  Oceniono 2 razy 2

  W sumie słusznie.
  Wszyscy z poparli, bo w tym sezonie spada tylko jeden, a wchodzą 3. Awansować z nizszych też łatwiej - wszystkie ligi zadowolone. W sumie sprytne.

 • leon1973

  Oceniono 10 razy 2

  Przyczyny słabej dyspozycji w pucharach europejskich są następujące. Ekstraklasa zajmuje 32 miejsce w Rankingu Krajowym UEFA - przy przychodach Ekstraklasy na poziomie 19 miejsca w Europie.
  Przyczyny są następujące- krótko i na temat:
  fatalny błąd systemowy w podziale środków za transmisje Ekstraklasy:
  JEST:
  14% środków dla Pucharowiczów- z tego 40% dla Mistrza, 30% dla 2 miejsce, 20% 3 miejsce 10% 4 miejsce
  18% środków na Ranking Historyczny.
  POWINNO BYĆ:
  14% środków podzielonych w danym sezonie wprost proporcjonalnie do sumy punktów zdobytych w tym sezonie do Rankingu Krajowego i Klubowego
  18% środków podzielonych w danym sezonie wprost proporcjonalnie do sumy punktów zdobytych w ostatnich 5 sezonach do Rankingu Krajowego i Klubowego.
  Ta prosta zmiana gwarantowałaby szybki wzrost pozycji Polski w Rankingu Krajowym.
  Jeśli chodzi o wielkość Ekstraklasy - optymalny byłby system: Ekstraklasa 12 zespołów, mecz i rewanż 22 kolejki, podział punktów, Grupa Mistrzowska i Spadkowa po 6 drużyn, gra każdy z każdym mecz i rewanż daje dodatkowo 10 kolejek. Czyli ESA 32

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX