Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Nowy format ekstraklasy! Zbigniew Boniek dogadał się z prezesami klubów

Ekstraklasa od sezonu 2021/22 zostanie powiększona do 18 zespołów! Tak zadecydowali przedstawiciele klubów, którzy w czwartek spotkali się ze Zbigniewem Bońkiem.

- To wybór pomiędzy dżumą i cholerą. Są jeszcze trzy inne pomysły, nad którymi można się pochylić. Ale dajcie nam pogadać. Wydaje mi się, że na końcu dojdziemy do rozsądnego kompromisu - mówił w poniedziałkowej "Sekcji Piłkarskiej" Dariusz Mioduski. Prezes Legii, wraz z przedstawicielami pozostałych 15 klubów Ekstraklasy, w czwartek pojawił się w siedzibie PZPN, by dyskutować na temat ligowej reformy. Ze Zbigniewem Bońkiem, bo to on pod koniec stycznia zaproponował zmiany. Jego zdaniem od sezonu 2021/22 istnieją tylko dwa możliwe systemy: ten obecny, a więc utrzymanie ligi 16-zespołowej (tzw. ESA-37) i nowy, do którego teraz sam nakłaniał kluby, a więc powiększenie Ekstraklasy do 18 zespołów (ESA-34). W obu przypadkach z ligi miałby spadać trzy zespoły.

"Cracovia to najgroźniejszy rywal Legii. Oby tylko Probierz nie odleciał"

Zobacz wideo

- Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem powiększenia ligi do 18 zespołów. Tylko że tutaj wcale nie chodzi o to. Musimy znaleźć rozwiązania o wiele bardziej poważnych kwestii niż format rozgrywek. On nie ma aż takiego dużego wpływu - by nie powiedzieć żadnego - na podniesienie poziomu naszej piłki. A my w jednym jesteśmy zgodni: nikt nie chce się kłócić. Są między nami różnice zdań, ale każdy z nas jest świadomy, że tylko poprzez pracę, spokojną pracę, uda się zmienić naszą Ekstraklasę. Uda się sprawić to, by ona zaczęła działać lepiej - mówił dzień przed spotkaniem Jarosław Mroczek, prezes Pogoni Szczecin.

Akurat Pogoń należała do grupy klubów, która jest za powiększeniem ligi, a więc popierała pomysł Bońka. Pomysł, który udało się przeforsować. Nie wszyscy byli jednak do niego przekonani. Choćby prezesi Legii czy Lecha, którzy jak wynika z naszych informacji, chcieli szerszej zmiany i spokojniejszej dyskusji. Próbowali utrzymać, by liga nadal była 16-zespołowa. To się nie udało. W czwartek po popołudniu PZPN wydał komunikat, w którym poinformował, że kluby "zaproponowały zmianę formuły Ekstraklasy od sezonu 2021/2022, skutkującą udziałem 18 drużyn w lidze i rozgrywaniem 34 kolejek meczów w sezonie".

Stosowne zmiany w przepisach mają zostać przyjęte już na piątkowym posiedzeniu Zarządu PZPN. Na razie Ekstraklasa działa jako ESA-37. Ten system funkcjonuje od sezonu 2013/14. Od tego czasu przeszedł jednak kilka ewolucji. Kluczową było zniesienie podziału punktów po rundzie zasadniczej, co stało się przed sezonem 2017/18 i obowiązuje do dzisiaj. Jeśli zarząd PZPN przyjmie reformę, kolejny sezon będzie tzw. sezonem przejściowym. Ekstraklasę opuści wtedy tylko jeden zespół, a z pierwszej ligi wejdą trzy, by w kolejnym powiększyć Ekstraklasę do 18 zespołów. Od sezonu 2021/22 rywalizacja o tytuł mistrza Polski toczyć się będzie zatem w formacie 34 kolejek, bez dodatkowej rundy finałowej. 

Więcej o:
Komentarze (72)
Nowy format ekstraklasy! Zbigniew Boniek dogadał się z prezesami klubów
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 13 razy 9

  Ekstraklasą interesuję się od połowy lat 70-tych. I pamiętam, że ZAWSZE był problem: dlaczego nas leją w Pucharach? Serio, droga Młodzieży, w latach 70-tych wszyscy tak samo jęczeli jak teraz. Bo w sumie też - tak samo jak teraz - polskie kluby grały góra dwie rundy, a jak ktoś przeszedł do trzeciej, to był cud i święto. Tyle, że wtedy ta trzecia runda bywała grana już wiosną... No i wymyślano recepty pod tytułem: co zrobić, żeby liga była silniejsza? I zawsze były te same pomysły:
  - pomysł nr 1 - odchudzić do 14 zespołów, wtedy poziom wzrośnie
  - pomysł nr 2 - powiększyć do 18 zespołów, wtedy poszerzy się baza i poziom wzrośnie
  - pomysł nr 3 - wrócić do 16 zespołów wtedy poziom wzrośnie

  ...i tak minęło prawie pół wieku... i nadal rozpaczliwie próbujemy dojść do tej trzeciej rundy... i czasem się komuś udaje, wtedy jest ŚWIĘTO

 • darnaw

  Oceniono 10 razy 8

  Zamiast 2 słabych i 14 bardzo słabych zespołów będą 2 słabe i 16 bardzo słabych zespołów. Ale może będzie ciekawie, bo nie wiadomo, może jednak będzie 1 słaby i 17 bardzo słabych zespołów? A może przesadzam i już teraz jest tylko 1 słaby zespół, a zwiększenie liczby da szansę na aż 2 Słabe zespoły?

 • tg3179

  Oceniono 9 razy 5

  w nagrodę za beznadziejne wyniki, dostali powiększenie ligi. Teraz będzie taki sam (czyli niski) ale będzie mniej emocji, więcej meczów o nic, może nawet sprzedawania itd. Za 3-4 lat żaden polski zespół nie będzie w stanie ograć kogokolwiek. Porażka z klubem z Gibraltaru czy San Marino to kwestia czasu.

 • eskulapp

  Oceniono 8 razy 4

  Jutro powiększymy, za rok pomniejszymy, za 5 lat znowu podzielimy na grupy. Zastanawiam się tylko, kto na to będzie chodził.

 • maarcoo19

  Oceniono 4 razy 4

  poziom ligi wzrosnie tylko wtedy gdy w polska pilke zainwestuja osoby kochajace pilke z naprawde duzym kapitalem, a nie golodupcy wyprzedajacy wszystko co sie rusza, tak wiec w tej chwili to chyba nawet lepiej gdy bedzie 18 druzyn, gdyz roznice miedzy tymi druzynami i tak sa minimalne, a przynajmniej liga bedzie swoim ksztaltem przypominala inne normalne ligi europejskie, a nie jakies dziwactwa

 • guru133

  Oceniono 10 razy 4

  Zibi, pomimo paru potknięć uważałem twoją kadencję za udaną, więc dlaczego przy jej końcu chcesz wszystko spieprzyć? Już 16 zespołów to za dużo jak na możliwości polskiej piłki nożnej.

 • tiges_wiz

  Oceniono 9 razy 3

  łał, więcej meczów typu korona - nieciecza ... sam miód na moje oczy ...

 • gorzowskiszlachcic

  Oceniono 7 razy 3

  Heh toście zmienili...przez to liga wskoczy na jeszcze większy pozion żenady 👍

 • bzykk

  Oceniono 11 razy 3

  No to zamieszaliśmy w herbacie!
  Na pewno zrobi się słodsza😁😁😁

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX