Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Spotkanie na temat przyszłego formatu ekstraklasy. Boniek: Trzeba podjąć wiążące decyzje

W czwartek o godzinie dwunastej w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej dojdzie do spotkania prezesów klubów ekstraklasy ze Zbigniewem Bońkiem. Rozmowa dotyczyć będzie przyszłego formatu rozgrywek. - Wszyscy zapowiedzieli swoją obecność. Trzeba jak najszybciej podjąć jakieś wiążące decyzje - mówi Sport.pl Boniek.

Dyskusja nad ewentualną reformą ligi wzbudza wiele emocji. Na dziś zarówno Ekstraklasa S.A. jak i PZPN schowały się w okopach. Niechętnie wypowiadają swoje zdanie w temacie. Widać to było chociażby po Dariuszu Mioduskim, szefie Legii Warszawa, w ostatniej "Sekcji Piłkarskiej". Właściciel stołecznego klubu założył maskę dyplomaty. Nie przesądzał, jak osobiście widziałby kształt przyszłorocznych rozgrywek. Mówił o wspólnych punktach w dyskusji na temat przyszłości ligi. Wszyscy zgadzają się oczywiście, że jej format sam w sobie nie pomoże w skuteczniejszej reprezentacji Polski w europejskich pucharach.

Zobacz wideo Mioduski o reformie ekstraklasy i o Legii!

Natomiast nieoficjalnie wiadomo, że Mioduski idzie pod rękę ze stanowiskiem ligowej spółki – zniesienia ledwo uchwalonego przepisu o trzech spadkowiczach i zostawienia formatu ESA-37. Stoi na czele nieformalnej grupy roboczej zawiązanej w ESA, która zdążyła sama ze sobą się pokłócić, zanim jej działania ujrzały światłu dzienne, o czym pisaliśmy tutaj. Stanowisko spółki nie oznacza stanowiska wszystkich klubów. Część prezesów otwarcie mówi o chęci przejścia na ligę osiemnastozespołową. Chociażby szef Pogoni Szczecin – Jarosław Mroczek. Za powiększeniem ligi i zmianami w terminarzu rozgrywek są też znani trenerzy: Waldemar Fornalik czy Michał Probierz.

Zmiany nt. liczby spadkowiczów zostały zaakceptowane przez Ekstraklasę w 2018 roku i choć de facto nie przeszły w pełni ani jednego cyklu, przestały się podobać klubom. Dziwne, że dopiero teraz, skoro od początku matematyka była prosta – jeden spadkowicz więcej przy obecnym formacie oznacza znacznie większe zagrożenie opuszczenia ligi. Nerwów i walki o byt w grupie spadkowej (spada z niej 40 procent zespołów). Kiedyś wydawało się, że to tylko pierwszy krok do powiększania ligi do osiemnastu zespołów – wtedy proporcje byłyby bezpieczniejsze. Po grudniowym spotkaniu w Jachrance ESA wypracowała kolejne stanowisko: najchętniej ze wszystkiego by się wycofała i została przy tym co jest teraz. Na to na pewno nie zgodzi się natomiast PZPN, który pod regułę spadków reformował I ligę. Wcześniej też poluzował piłkarski kalendarz. Uwolnił dwa terminy w Pucharze Polski rezygnując z meczów rewanżowych w ćwierćfinałach i półfinałach. Przed czwartkowym spotkaniem w wyborze ligowego formatu sprawę stawia raczej jasno: albo ESA-37 z trzema spadkowiczami, albo ESA-34 zachowująca taką samą zasadę awansów i degradacji.

– Ten zapis nie podlega dyskusji, bo oznaczałby policzek dla klubów I ligi, które musiały podporządkować się zmianom w systemie licencyjnym. Liczę, że w czwartek odbędziemy rzeczową dyskusję. PZPN jest gotowy wysłuchać głosu klubów. Zawsze jestem otwarty na dyskusję, ale pewne rzeczy ustaliliśmy na przestrzeni lat. Trzymaliśmy się osi czasu według której dokonywaliśmy kolejnych zmian. Natomiast ostatnio kluby Ekstraklasy uchwaliły, że obecny system rozgrywek im się nie podoba. Okej, w takim razie porozmawiamy. Co w związku z tym robimy? Jako PZPN pytamy, jakim systemem chcą grać. Wydaje się, że jedyną alternatywą jest ESA 34. Ale może ktoś będzie miał jeszcze inny sensowny pomysł. Jednak mówienie o ekstraklasie złożonej z dziesięciu lub dwunastu zespołów to mrzonka. Jesteśmy 40-milionowym krajem, w którym jest wystarczająco dużo klubów, aby rywalizować w większej lidze. Ogólny poziom funkcjonowania naszego futbolu znacznie się poprawił. Jest w nim więcej pieniędzy, ładniejsze stadiony, wykształceni trenerzy. Budują się piękne ośrodki treningowe. W PZPN mamy wypracowanych wiele systemów wyłapywania talentów i dbania o nich. Ale w Europie nas nie ma. Czy to wina federacji, czy nietrafionej polityki zarządzania w klubach? Trzeba porozmawiać i zidentyfikować, co nie działa. Gdzie jest słabe ogniwo. Dlaczego nie gramy w pucharach – tłumaczy nam Boniek.

Na chwilę zrobiło się pojednawczo i przyjemnie. Czy taka atmosfera zostanie podtrzymana przy ul. Bitwy Warszawskiej w czwartkowe popołudnie? Dzień po spotkaniu Bońka z prezesami klubów odbędzie się zarząd PZPN podczas którego mogą zapaść wiążące decyzje na temat zmian w formacie rozgrywek. Czas ma tu znaczenie. Jeśli liga przejdzie na system ESA-34 trzeba będzie dokonać korekt w statucie i systemie podziału środków z praw telewizyjnych. Część klubów chce wiedzieć jak najszybciej, na czym będzie stać w najbliższej przyszłości. Reforma oznaczałaby najpierw wprowadzenie okresu przejściowego (następny sezon grę w systemie ESA-37 z jednym spadkowiczem) i ligę osiemnastozespołową od sezonu 2021/2022.

Więcej o:
Komentarze (32)
Spotkanie na temat przyszłego formatu ekstraklasy. Boniek: Trzeba podjąć wiążące decyzje
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 6 razy 4

  Możecie sobie panowie "działacze" zmieniać liczbę drużyn w lidze co sezon - a to tyle da, co grabienie wody w stawie.
  Dopóki kluby w tym kraju nie zaczną szkolić piłkarzy, a nie piłkokopów, NIC się nie zmieni.

 • mniechaj1

  Oceniono 9 razy 3

  18 zespołów i "normalne" rozgrywki - czyli od 23-24 kolejki środek tabeli nie gra o nic i wtedy dość że słaba liga to jeszcze będzie pozbawiona emocji :-(
  Tylko pogratulować!

 • lol76

  Oceniono 2 razy 2

  A ci tylko podejmuja decyzje...Caly czas w tym kraju wszyscy, wszedzie podejmuja decyzje... A wszystko na okolo krzywe, polamane, nie dziala, pstrokate i zero organizacji.

  Z Polakami to mozna jedynie organizowac balagan.

 • norge

  Oceniono 2 razy 2

  już teraz mamy ekstraklasistę bez widoków na własny stadion i widzę, że idzie się w tym kierunku, żeby takich pastwisk można było więcej dopuścić

 • norge

  Oceniono 2 razy 2

  ESA 34 to powrót do dobrych starych czasów przekupstw i fryzjerów, bo od 24 kolejki środek tabeli nie gra o nic, a że będzie nowy Fryzjer, jakoś jestem dziwnie spokojny. Ten format, który jest teraz jest najsprawiedliwszy i jedyny antykorupcyjny, chyba, że to właśnie jest solą w oku!

 • marillion73

  Oceniono 6 razy 2

  18 jest dobrym rozwiązaniem. Nawet mała Portugalia ma 18 zespołów i jest dobrze. Niektóre kluby chcą 16 klubów w lidze, bo chodzi o kasę do podziału. A to właśnie tym klubom proponuje by lepiej wziąć się za grę. Wtedy będzie kasa

 • leon1973

  Oceniono 1 raz 1

  Ekstraklasa zajmuje 32 miejsce w Rankingu Krajowym UEFA - przy przychodach Ekstraklasy na poziomie 19 miejsca w Europie.
  Przyczyny są następujące- krótko i na temat:
  fatalny błąd systemowy w podziale środków za transmisje Ekstraklasy:
  JEST:
  14% środków dla Pucharowiczów- z tego 40% dla Mistrza, 30% dla 2 miejsce, 20% 3 miejsce 10% 4 miejsce
  18% środków na Ranking Historyczny.
  POWINNO BYĆ:
  14% środków podzielonych w danym sezonie wprost proporcjonalnie do sumy punktów zdobytych w tym sezonie do Rankingu Krajowego i Klubowego
  18% środków podzielonych w danym sezonie wprost proporcjonalnie do sumy punktów zdobytych w ostatnich 5 sezonach do Rankingu Krajowego i Klubowego.
  Ta prosta zmiana gwarantowałaby szybki wzrost pozycji Polski w Rankingu Krajowym.
  Jeśli chodzi o wielkość Ekstraklasy - optymalny byłby system: Ekstraklasa 12 zespołów, mecz i rewanż 22 kolejki, podział punktów, Grupa Mistrzowska i Spadkowa po 6 drużyn, gra każdy z każdym mecz i rewanż daje dodatkowo 10 kolejek. Czyli ESA 32

 • habib78

  Oceniono 1 raz 1

  Kto wymyślił ten skrót ESA i co on właściwie oznacza? Tak domyślam się, że chodzi o liczbę kolejek ligowych. Ale chodzi o rozwinięcie skrótu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX