Prochazka w przeszłości grał m.in. w Lewskim Sofia. Do Górnika Zabrze trafił jednak po rozwiązaniu kontraktu z Viktorią Pilzno. W Czechach występował od połowy 2018 roku. W poprzednim sezonie razem z Viktorią zagrał w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej tych elitarnych rozgrywek Prochazka zaliczył pięć spotkań, strzelił jednego gola. Mierzył się z Realem Madryt, AS Romą i CSKA Moskwa.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z finalizacji transferu Romana Prochazki. Trafił do nas piłkarz, który zajmował bardzo wysoką pozycję na liście życzeń trenera i na którym bardzo nam zależało. To doświadczony pomocnik, który w każdym z klubów, w którym grał, prezentował wysoki poziom i dobrą dyspozycję udokumentowaną bramkami i asystami - powiedział Dariusz Czernik, nowy prezes Górnika.
30-letni Prochazka związał się z Górnikiem półtorarocznym kontraktem. Jest w nim jednak opcja przedłużenia o kolejny rok. To drugi transfer Górnika tej zimy. Wcześniej zabrzanie zatrudnili innego słowackiego pomocnika: 22-letniego Erika Jirkę, którego wypożyczyli z Crvenej zvezdy Belgrad.