Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Boniek stanowczo o kolejnej reformie ekstraklasy. "Fiasko. Są siły, które się przed tym bronią"

- Jasne, że zmiana systemu nie podniesie poziomu, ale przywrócenie normalnej ligi jest podstawą do tego, aby zacząć działać. Nie oszukujmy się, system ESA 37 poniósł fiasko, zaszkodził. Trzeba przywrócić normalność - stwierdził w wywiadzie dla Polsatu Sport Zbigniew Boniek. Prezes PZPN optuje za powiększeniem ekstraklasy do 18 zespołów, choć zdaje sobie sprawę, że ta koncepcja ma wielu przeciwników, również wśród przedstawicieli samych klubów.

Podczas październikowego zjazdu Polskiego Związku Piłki Nożnej wprowadzono zmianę w statucie stowarzyszenia, co otworzyło formalną drogę do zwiększenia liczby drużyn w ekstraklasie. Od dawna istnieje pomysł, by liczyła ona 18 zespołów, a nie 16, jak jest obecnie. Wydaje się, że zmiany są nieuniknione - już po zakończeniu obecnego sezonu z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnają się nie 2, a 3 drużyny. Podobna zasada ma zostać zachowana w przypadku powiększonej liczby ekstraklasowych klubów. 

Dlaczego w Polsce tak trudno zbudować mocny klub? [Sekcja Piłkarska, odc. 34]

Zobacz wideo

PZPN chce, by dodatkowe dwie drużyny znalazły się w ekstraklasie od sezonu 2021/2022. Co więcej, w przypadku powiększonej ligi nie będzie już mowy o rundzie zasadniczej, podziale na "ósemki" i play-offach. W rozmowie z Polsatem Sport prezes PZPN Zbigniew Boniek dał jasno do zrozumienia, że format ESA 37 ostatecznie nie zdał egzaminu. - Jasne, że zmiana systemu nie podniesie poziomu, ale przywrócenie normalnej ligi jest podstawą do tego, aby zacząć działać. Nie oszukujmy się, system ESA 37 poniósł fiasko, zaszkodził [...]. Trafia też do mnie argument, że ta dodatkowa runda może przekreślać cały rok dobrej gry jakiegoś zespołu. No nie może być tak, że o mistrzostwie decyduje tylko siedem meczów w maju - stwierdził Boniek

Zbigniew Boniek o powiększeniu ekstraklasy do 18 zespołów: "Są siły, które się przed tym bronią"

Boniek przyznał, że nie wszystkim klubom ekstraklasy podoba się pomysł powiększenia ligi do 18 zespołów, głównie z powodów finansowych (kością niezgody wydaje się przede wszystkim podział środków, które kluby otrzymują z tytułu praw telewizyjnych). - W Ekstraklasie są siły, które bronią się przed osiemnastozespołową ligą, bo to powoduje inny podział finansowego tortu. Co innego rozmowy prywatne, w których większość deklaruje powrót do klasycznych rozgrywek ligowych z meczami i rewanżami, bez rudny dodatkowej. A co innego postawa podczas głosowania [...]. Boją się, że jak spadną to stracą pieniądze. Kalkulują, patrząc na historię, że po spadku wcale nie jest tak łatwo wrócić, że to za duże ryzyko. Ale przecież już zmieniliśmy system w I lidze, gdzie dzięki temu nawet zespół z szóstego miejsca będzie miał możliwość zagrania w barażu o to trzecie premiowane miejsce [...]. Jest wiele ośrodków, które są na to już teraz gotowe. Bielsko-Biała, Tychy, za chwilę Rzeszów, Olsztyn, chce wrócić mój Widzew - powiedział Boniek w wywiadzie dla Polsatu Sport

- Na spotkaniu w Jachrance (2016 r. - red.) kluby ustaliły, że nie da się tych wszystkich meczów w Ekstraklasie, Pucharze Polski i na arenie międzynarodowej pogodzić. Że to jest ponad siły. Ustaliliśmy, że to zmieniamy. Ja chciałem nawet jak najszybciej przejść na ligę osiemnastozespołową i zadeklarowałem, że te pieniądze dla dwóch dodatkowych drużyn, które traciliby uczestnicy rozgrywek z puli za prawa telewizyjne, płaciłby PZPN. Ale był opór. Zrezygnowaliśmy z meczów rewanżowych w rozgrywkach Pucharu Polski, żeby zajętych terminów było mniej. Mimo to, od tego czasu jednak żadna polska drużyna nie zagrała w fazie grupowej europejskich pucharów. Trzeba te rozgrywki zdefiniować na nowo, przywrócić normalną ligę, taką jaka jest w większości krajów w Europie. Teraz to wygląda tak, że zaciągnęliśmy hamulec ręczny i nie istniejemy w Europie - ocenił prezes PZPN.

Pobierz aplikację Football LIVE na Androida

Football LIVEFootball LIVE Football LIVEWięcej o:
Komentarze (36)
Boniek stanowczo o kolejnej reformie ekstraklasy. "Fiasko. Są siły, które się przed tym bronią"
Zaloguj się
 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 3 razy 3

  Problemem nie jest system rozgrywek "tylko polska myśl szkoleniowa" czyli beton, który zatrzymał się na latach osiemdziesiątych. W tym kraju nie ma nawet jednego trenera na europejskim poziomie o szkoleniu młodzieży nie ma co nawet wspominać

 • acer0

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Boniek skończ waść pier dolić garmazony =o systemach ligi w Polsce. Twoje działanie by powiększyć ilość zespołów w ekstraklasie to maniplacja by Wisła nie spadła do drugiej ligi. Od początku jak Wsła wpadła w bagno cały czas twoje działania są by Wisłę na siłę utrzymać w ekstraklasie. LIcencja nie wiadomo za co, długów do cholery, mafia w zarządzie. Za takie coś PZpn powinien już rok temu zdeklasować Wisłę do czwartej ligi. Tak że Bonik nie mąć i nie ratuj Wisły na siłę bo nie jest tego warta. Dlaczego innych klubów zasłużonych nikt nie ratował, jak Widzew, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów i inne. A pprezes ma zasrany obowiązek szystkie kluby traktować tak samo. I prezesie jak postąpisz by ratować Wisłę my kibice złożymy wnosek do prokuratury ma ciebie i oskarżymy o oszustwa i łapówkarstwo .

 • bodzislawiaks

  Oceniono 2 razy 2

  To pokazuje fiasko 8 letnich rządów Bońka, czyli miotanie się i buksowanie w miejscu - rezultatem tego jest 32 miejsce Ligi w europie .

 • noriakikassai

  Oceniono 2 razy 2

  Problemem nie jest ilość tylko jakość. Powiększenie ligi nic nie daje poza mniejszymi pieniędzmi dla klubów Ekstraklasy. Lobby optujące za powiększeniem ligi to managerowie piłkarscy podparci terenem. Oni zyskają bo więcej klubów w ekstraklasie to więcej miejsc do gry, możliwość większej promocji zawodników.
  W rzeczywistości jednak żadna poważna firma nie zainwestuje swoich pieniędzy w piłkarskiej Polsce gdzie co chwila są jakieś afery. A to Wisłą i jej kolejne kibicowskie rewelacje, a to jacyś hochsztaplerzy z Kajmanów jako potencjalni nabywcy Korony, a to dopiero co finalizowana afera "jednej czarnej owcy" i 300 oskarżonych, a to kluby ekstaklasowe jako salony wystawowe stajni managerskich na dodatek bez kasy jak Zawisza czy Lechia, a to system licencyjny "od parady".

  Dodatkowo cały beton w niższych ligach, przestarzałe i latami hamowane szkolenie oraz szczerze ch... reputacja PZPN-u podparta brakiem zaufania kogokolwiek do tej instytucji.

  To są realne problemy polskiej piłki do rozwiązania a nie za mała ilość gęb do koryta.

 • silvermane

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, tak, na pewno system rozgrywek jest winny eurowpie...m. Nie kiepskie szkolenie, nie wypychanie każdego kto kopnął prosto piłkę za granicę i sprowadzanie w zamian szrotu.

 • acer0

  Oceniono 1 raz 1

  I jeszcze jedna zasadnicza sprawa. Zespół - klub nie posiadający własnego stadiony=u automatycznie spada co najmniej do drugiej ligi. Tak jak wszyscy wiedzą Wisła nie posiada swojego stadionu i dziwie się że od zakończenia wojny i od rozpoczęcia rozgrywek Wisła nie dorobiła się wasnego stadionu. Inne klubu potrafły wybudować i zmodernizować bo potrafli znależść pieniądze na podstawę istnienia klubu. A Wisła co ? miasto powie spadajcie i Wisełka będzie grać na kartoflisku.

 • c-01

  Oceniono 1 raz 1

  A najlepiej jeszcze trzecia kadencja dla niego;-), a tak musi ryży przygotowac sie ze bedzie dyrygował jakąś marionetką

 • el.pistolero

  Oceniono 3 razy 1

  Najwyższa klasa rozgrywkowa powinna być elitarną ligą. Bez gołodupców, bez klubów nie posiadających stadionów, bez tworów wegetujących od transzy do transzy z Canal+. Już teraz jest z tym problem, a Boniek chce powiększenia ligi. Idiotyzm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX