Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Nie żyje Jacek Machciński, trener Widzewa, który w pucharach wyeliminował Juventus i Manchester United

W niedzielę 22 grudnia zmarł Jacek Machciński. Legendarny trener Widzew Łódź odszedł w wieku 71 lat. O jego śmierci łódzki klub poinformował na oficjalnej stronie.

- Z trenerem Machcińskim osiągnęliśmy największe widzewskie sukcesy. Wszyscy jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni, wiele mu zawdzięczamy. Na pewno zapisał się w historii Widzewa złotymi zgłoskami - wspomina szkoleniowca Józef Młynarczyk, były bramkarz Widzewa.

Machciński urodził się w 1948 roku w Warszawie, ale najlepsze lata swojej kariery spędził w Łodzi. Zarówno jako piłkarz, jak i trener. W sezonie 1980/81 Widzew - pod wodzą Machcińskiego - wygrał swoje pierwsze w historii mistrzostwo Polski. W tym samym sezonie łódzki klub zszokował całą Europę, eliminując w pierwszej rundzie Pucharu UEFA Manchester United. W Anglii padł remis 1:1, a w rewanżu nie zobaczyliśmy żadnej bramki, co premiowało Polaków. Następnie pokonali kolejnego giganta. Widzew, ze Zbigniewem Bońkiem w składzie, wyeliminował Juventus (3:1, 1:3, karne 4:1). Zespół Machcińskiego odpadł dopiero w 1/8 finału, gdzie lepsze okazało się Ipswich Town.

W kolejnych latach Machciński prowadził m.in: Stal Mielec, Lech Poznań, Włókniarza Pabianice czy Ruch Chorzów.

Po długiej walce z chorobą zmarł w wieku 71 lat.