Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Właściciel Pogoni Szczecin: Włożyłem w to pewnie dobrze ponad 20 milionów, może bezpowrotnie. Nie żałuję. Mam umrzeć z pieniędzmi?

- Ja mogę piłkarza, który dostaje ofertę z zagranicy, przekonywać: zostań, przecież możemy tę ligę wygrać, możesz mieć tu przygodę europejską. Ale to zawsze będą trudne wybory, bo nasze pensje przy pensjach w wielkich ligach są takie, jakbyśmy my płacili woźnemu, a nie piłkarzowi z boiska. Wiem że Darek Mioduski nie lubi takich porównań, ale nawet Legia ma ten problem. Więc czasami po prostu nie ma wyjścia, trzeba takiego piłkarza sprzedać. Po to mamy silny dział skautingu, żeby kogoś znaleźć na jego miejsce - mówi w "Wilkowicz Sam na Sam" prezes i właściciel Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek.

Właściciel Pogoni opowiada o budowie klubu w realiach polskiej ligi, gdy trzeba nadrabiać wieloletnie zaległości w szkoleniu i warunkach treningu, gdy nie da się piłkarzy zatrzymać na dłużej, bo nie odrzucą ofert, które zapewnią im kilkukrotnie większą pensję (kilka dni po rozmowie okazało się, że w styczniu Pogoń straci jedną ze swoich gwiazd, Adama Buksę, który odchodzi do amerykańskiej MLS). Mroczek, założyciel spółki EPA, która m.in. wprowadzała do Polski energetykę wiatrową, zaczął pomagać Pogoni, gdy wychodziła z wielkiej zapaści. I pozostaje jednym z nielicznych biznesmenów, którzy związali się z ekstraklasą na dłużej. – Jest nas w lidze prezesów-właścicieli niewielu. Szkoda, bo ja uważam, że polską piłkę trzeba dalej prywatyzować, są w ekstraklasie kluby tak naprawdę państwowe, a inaczej rozmawia się z właścicielem, a inaczej z kim ś kto jest nominowany i może w każdej chwili odejść. Ale gdy rozmawiam z kolegami z biznesu o sponsorowaniu sportu, to z reguły słyszę: nie. Nie dlatego że nie mają. Tylko dlatego że ich celem jest samo gromadzenie majątku – mówi Mroczek. Ostatnie sezony były dla Pogoni świetne: trwa już przebudowa stadionu, budowa ośrodka treningowego, piłkarze są w czołówce ligi i byli już liderem, trener Kosta Runjaić zbiera mnóstwo pochwał. – Czy nie boję się, że będzie chciał odejść? Zwątpiłbym w inteligencję Kosty Runjaicia, gdyby teraz chciał odejść gdzieś, gdzie nie będzie mógł poprowadzić drużyny w europejskich pucharach. Jeszcze nie ma propozycji z pierwszej Bundesligi, ale może właśnie dzięki występom w pucharach z Pogonią takie propozycje zacząłby dostawać.

Więcej o:
Komentarze (18)
Właściciel Pogoni Szczecin: Włożyłem w to pewnie dobrze ponad 20 milionów, może bezpowrotnie. Nie żałuję. Mam umrzeć z pieniędzmi?
Zaloguj się
 • serbinek26

  Oceniono 4 razy 2

  Dobroczyńca- zainwestował ponoć 20 mln zł ale o tym że sprzedał Bukse,Piotrowskiego ,Walukiewicza, Dwale za 50 mln zł nie wspomnial?

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 2

  Mroczek jako właściciel może włożył 20 milionów w Pogoń. W tym samym czasie miasto Szczecin, które praktycznie nie ma żadnych praw włożyło w Pogoń wielokrotnie więcej. I to się nazywa robić interesy. A ile Mroczek zarobił na transferach? Też chciałbym mieć spółke z kapitałem np. miliona zl do ltórej co roku gmina będzie dokładać pięć milionów zł

 • my_kroolik

  Oceniono 2 razy 2

  Gratuluję pracownikowi WP odpowiedzialnemu za tytuły na głównej. Ucięcie frazy "...z pieniędzmi?" z wypowiedzi pana Mroczka "mam umrzeć z pieniędzmi?", jest majstersztykiem. Masz człowieku szeroko otwarte drzwi do kariery w każdym tabloidzie.

 • bigosmiszcz

  Oceniono 2 razy 0

  Piłka nożna nie dla PLEBSU.

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 4 razy 0

  Ale piłkarze w polskiej lidze graja na takim poziomie co woźny. Piłkarze w polskiej lidze to powinien dostawać najniższą krajową bo 99% z nich jest warta tyle co cieć przy bramie.

 • kamila3345

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze że są fascynaci którzy ładują swoją kasę w tak ryzykowne przedsięwzięcia i jakoś trzymają nas kilka centymetrów powyżej europejskiego dna. Może kiedyś polska liga będzie w pierwszej dziesiątce. Zasługujemy na to :)

 • elvisek101

  0

  Jak widac w sporcie rządzi pieniądz i tak jest na całym świecie. Masz kasę bijesz się o podjum.

 • cyklista_ekonomista

  Oceniono 4 razy 0

  Fajny, rozsądny facet.

 • oloros11

  Oceniono 1 raz -1

  daj dla biednych - na piłkę - nożna? po co żeby utrwalać patologie - oni od 40 lat nie osiągnęli żadnego sukcesu i nie osiągną - rozumku nie ma po prostu rozumku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX