Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Robert Gumny już po zabiegu. Prawdopodobnie nie zagra do końca sezonu!

Robert Gumny, kontuzjowany zawodnik Lecha Poznań, pomyślnie przeszedł zabieg kolana. 21-letniego obrońcę czeka co najmniej sześciomiesięczna przerwa - poinformowała oficjalna strona internetowa poznańskiego klubu.

Robert Gumny doznał kontuzji kolana 22 listopada, podczas meczu ligowego przeciwko Piastowi Gliwice. Obrońcę Lecha Poznań w 66. minucie meczu zmienił Tomasz Dejewski. Kilka dni temu poznański klub poinformował, że Gumny poleciał na konsultacje medyczne do Rzymu oraz Zurychu. Po nich podjęto decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

- Robert jest dla nas bardzo ważnym zawodnikiem, więc od początku chcieliśmy jak najdokładniejszej diagnozy. Stąd nie podawaliśmy szczegółowych informacji o jego stanie zdrowia. Zdecydowaliśmy się na wizyty w renomowanych ośrodkach w Rzymie oraz Zurychu, żeby ostateczna diagnoza była jak najbardziej klarowna i nie pozostawiała wątpliwości - mówił Krzysztof Pawlaczyk ze sztabu medycznego Lecha Poznań, cytowany przez oficjalną stronę internetową klubu.

- Nie spieszyliśmy się z jednego powodu: chcemy, żeby Robert grał w piłkę jeszcze przez kolejne piętnaście lat. I jesteśmy przekonani, że tak właśnie będzie. Moment kontuzji nigdy nie jest łatwy, ale teraz już patrzymy z optymizmem w przyszłość. Robert wróci na pewno silniejszy - dodaje Pawlaczyk. Dokładny termin powrotu będzie znany dopiero po zabiegu, ale z pewnością Gumnego czeka co najmniej kilka miesięcy przerwy.

Gumny nie zagra przez 6 miesięcy

Teraz wiemy już, że 21-latek nie zagra w piłkę przez co najmniej sześć miesięcy. W poniedziałek obrońca przeszedł zabieg. - Całość trwała dwie godziny, a wszystko przebiegło bez jakichkolwiek komplikacji - mówi profesor Tomasz Piontek, który stał na czele zespołu operującego obrońcę, cytowany przez oficjalną stronę poznańskiego klubu.

- Uzupełniliśmy ubytek kości chrząstki w stawie kolanowym. Zrobiliśmy to przy użyciu membrany kolagenowej, a także komórek macierzystych szpiku kostnego - opowiada Piontek.

Przez najbliższy miesiąc staw kolanowy zawodnika będzie usztywniony, przez co Gumny będzie poruszał się o kulach. Później piłkarz rozpocznie rehabilitację. - Po odrzuceniu kul będzie pracował z fizjoterapeutami, a także wykonywał sporo ćwiczeń. Po trzech, maksymalnie czterech miesiącach powinien zacząć biegać - mówi Piontek.

Gumny, który jeszcze latem występował w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 21, przez kontuzję kolana najprawdopodobniej stracił szansę wyjazdu na Euro 2020. W fazie grupowej turnieju zagramy z Hiszpanią, Szwecją oraz zwycięzcą jednego barażu.

Zobacz wideo