Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Duże zmiany w Wiśle Kraków! Nowy sponsor i roszady w sztabie trenerskim

Wisła Kraków poinformowała o nowym sponsorze. Została nim firma Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Umowa z firmą ma jednak pewne warunki, związane z Jakubem Błaszczykowskim. Przedstawiono też zmiany w sztabie szkoleniowym, a p.o prezesa podał wybrane dane finansowe za rok 2018 i 2019.

- Spodziewaliśmy się,że mogą przyjść kryzysy sportowe, kryzysy związana z ratowaniem klubu, ale takie dni jak dzisiaj pokazują, że jeśli chodzi o biznes to Wisła działa dobrze – powiedział p.o prezesa Wisły Kraków Piotr Obidziński.

O sprawie Wiśle Kraków rozmawialiśmy również w Sekcji Piłkarskiej, której gościem był Jacek Bednarz:

Zobacz wideo

Tak przywitał w klubie nowego-starego sponsora. Firma Nowak-Mosty był z Wisłą związany już podczas dwóch meczów, nabył też biznesowa lożę. Teraz jednak (od najbliższego meczu) będzie związany z „Białą Gwiazdą” mocniej, pojawiając się m.in. na rękawkach koszulek drużyny. Umowę podpisano na 13 miesięcy.

Sponsor z Wisłą i Jakubem Błaszczykowskim

Co jednak w sytuacji, gdy przyszłość klubu potoczy się źle? Umowa ma kilka opcji zakończenia.Jedna z nich zależy od obecności w klubie Jakuba Błaszczykowskiego. Jeśli ten zupełnie wycofa się z klubu (jest jego piłkarzem, ale też poprzez osobę swojego brata udziałowcem), to sponsor zakończy z Wisłą współpracę.

Biorąc pod uwagę, że to drugi największy darczyńca klubu, można szacować, że dzięki niemu na Reymonta rocznie trafi około miliona złotych.

Mariusz Jop trenerem rezerw

Obidziński poinformował też o zmianach w składzie sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy, głównie o przesunięciach na stanowiskach.

Mariusz Jop zostanie szkoleniowcem rezerw Wisły zastępując Adriana Filipka, który przejmie drużynę CLJ U-18. Obaj trenerzy wciąż będą ściśle współpracować z pierwszym zespołem Wisły, pracując nad rozwojem młodzieży. Dalsza praca Marcina Pluty w krakowskim klubie (dotychczasowego opiekuna juniorów) zależeć będzie od wyników prac strategicznych nad Akademią. Czyli tego czy szkolić młodzież będzie TS czy Wisła SA.

Trener od przygotowania fizycznego odsunięty

Dotychczasowy trener bramkarzy pierwszego zespołu Artur Łaciak będzie odpowiadać za szkolenie golkiperów w CLJ U-18. Od pełnienia obowiązków w klubie z Reymonta odsunięty został Wojciech Żuchowicz, który nie będzie dłużej piastować funkcji trenera przygotowania fizycznego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Zajmie się tym Leszek Dyja, człowiek który nie raz wyciągał z kłopotów Jakuba Błaszczykowskiego.

Obidziński potwierdził informację dotyczącą trwającego w klubie audytu medycznego graczy. Jak zaznaczył obecna decyzja dotycząca współpracy z Dyją, jest jednym z jego skutków. Jednym, choć następnych można spodziewać się niebawem.

Finanse Wisły 2018 vs. 2019

Prezes Obidziński na konferencji prasowej przedstawił też wybrane dane finansowe za ostatnie 10 miesięcy. Od grudnia 2018 roku do października 2019. Według niech realne zobowiązania Wisły spadły z 37,5 mln do 28,2 mln. Przychody operacyjne wzrosły niemal o 8 mln. Z biletów i karnetów klub uzyskuje więcej o 4,5 mln. O milion zredukowano koszty administracyjne i organizacyjne klubu. Więcej pieniędzy Wisła uzyskuje też od sponsorów (o pół miliona). Również skyboxy zapewniają o 1 mln większe wpływy. 

To wszystko wygląda bardzo dobrze, ale klub i tak ma z finansami spore problemy. Do końca roku koniecznie trzeba zająć się „sumami idącymi w miliony” - jak określa je prezes. Co jak się to nie uda? - pytamy.

- Nie może się nie udać, albo czekają nas cięcia, albo gdzieś trzeba będzie te kwoty znaleźć – odpowiada Obidziński.

W grę wchodzą zatem dobrze znane rozwiązania z kolejną pożyczką na czele. Jednocześnie Obidziński zapewnia, że klub będzie dbał o poziom sportowy, a pieniądze na transfery pochodzą z odrębnej puli.

W czwartek potwierdzono informację, że roczny kontrakt z klubem podpisał Gieorgij Żukow, 25-letni reprezentant Kazachstanu. Obiedziński przyznał nam, że na ruchy transferowe jest jeszcze kilkaset tysięcy złotych. O przydatności nowych piłkarzy do drużyny będzie decydował m.in. on i jeszcze dwie inne osoby, których nazwisk na razie nie ujawniono.