PZPN umożliwił zmianę w ekstraklasie. Będzie więcej drużyn?

Nie ma już formalnych przeszkód, by liczba drużyn w ekstraklasie została zwiększona do osiemnastu. Na czwartkowym zjeździe Polskiego Związku Piłki Noznej dopuszczono do zmiany liczby zespołów.

W czwartek w Warszawie odbywa się zjazd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jedną z pierwszy decyzji działaczy było umożliwienie zwiększenia liczby drużyn w ekstraklasie. Od dawna istnieje pomysł, by ekstraklasa liczyła 18 zespołów, a nie 16, jak jest obecnie. 

Dlaczego Boniek wybrał Brzęczka na selekcjonera? Ekspert tłumaczy!

Zobacz wideo

Ekstraklasa z 18 zespołami?

Na przeszkodzie formalnej stały mandaty zjazdowe, jakie przysługują ekstraklasowym klubom. Obecnie, gdy ekstraklasa liczy 16 ekip, każdej z nich przypadają dwa mandaty, a klubom pierwszoligowym po jednym. Czwartkowa poprawka PZPN-u zakłada, że jeśli ekstraklasa zostanie powiększona, drużyny z miejsc 1.-14. otrzymają dwa mandaty, a z miejsc 15.-18. po jednym.

Zmiana ta nie oznacza jeszcze, że w ekstraklasie na pewno będzie więcej zespołów. Trwa na ten temat dyskusja, niektóre kluby nie chcą się na to zgodzić, by przez to dzielić się pieniędzmi ze sprzedaży praw TV. Przed tym sezonem wprowadzono już jedno nowe rozwiązanie - z ekstraklasy spadną trzy zespoły.

Więcej o: