Ekstraklasa powołała nową radę nadzorczą. Boniek i przedstawiciele sześciu klubów

Ekstraklasa S.A. pochwaliła się, że wypracowała w minionym sezonie rekordowe przychody na poziomie 197,3 mln zł. Akcjonariusze spółki zarządzającej rozgrywkami (przedstawiciele 16 klubów oraz PZPN ) podczas walnego zgromadzenia walne zgromadzenie akcjonariuszy powołali także nową radę nadzorczą na roczną kadencję. W jej skład weszli Grzegorz Jaworski z Piasta Gliwice, Dariusz Mioduski z Legii Warszawa, Adam Mandziara z Lechii Gdańsk, Jakub Tabisz z Cracovii, Cezary Kulesza z Jagiellonii Białystok, Jarosław Mroczek z Pogoni Szczecin, a także prezes PZPN Zbigniew Boniek.

- Za nami bardzo dobry rok finansowo, który zamknęliśmy rekordowymi wynikami, zwiększając przychody spółki o 9 proc. rok do roku. W efekcie przekazaliśmy klubom ponad 164 mln zł za sezon 2018/2019, czyli o 5 mln zł więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Znacznie wyższy budżet Ekstraklasy to m.in. efekt podwojenia umów sponsorskich z tak ważnymi partnerami jak PKO Bank Polski i Totalizator Sportowy, a także realizowanych wspólnie ze sponsorami projektów, które przyniosły dodatkowe środki. W tym sezonie spodziewamy się pobić kolejne rekordy. W grudniu podpisaliśmy z ITI Neovision i Telewizją Polską kontrakty w zakresie krajowych praw telewizyjnych o wartości pół miliarda złotych, które gwarantują nam najwyższe w historii Ekstraklasy wpływy z tytułu sprzedaży praw mediowych w ujęciu rocznym. To oznacza, że przez najbliższe dwa sezony będziemy mogli wypłacić klubom minimum 225 mln zł rocznie – powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.

Kto będzie mistrzem Polski? Majdan typuje: Mają potencjał [DOGRYWKA]

Zobacz wideo

ZWZA (Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy) udzieliło zarządowi Ekstraklasy absolutorium z wykonywanych obowiązków. Ponadto głosami akcjonariuszy wybrana została nowa rada nadzorcza, która zgodnie ze statutem spółki składa się z siedmiu członków. Gwarantowane miejsca przypadły przedstawicielom czterech pierwszych klubów z klasyfikacji w minionym sezonie: Grzegorz Jaworski (Piast Gliwice), Dariusz Mioduski (Legia Warszawa), Adam Mandziara (Lechia Gdańsk), Jakub Tabisz (Cracovia). Dwóch członków wybrali akcjonariusze pozostałych 12 klubów Ekstraklasy – w skład rady weszli Cezary Kulesza (Jagiellonia Białystok) oraz Jarosław Mroczek (Pogoń Szczecin). Z ramienia PZPN do rady wszedł Zbigniew Boniek.

Rozwój technologiczny Ekstraklasy

Miniony sezon był okresem dalszego rozwoju technologicznego ligi. Wprowadzenie przez Ekstraklasa Live Park technologii 4K Ultra HD HDR, autorska aplikacja mobilna, system trackingu – TRACAB™, zapewniający dane dla celów szkoleniowych i ciekawostki dla kibiców – to najważniejsze projekty technologiczne Ekstraklasy prowadzone w minionym roku. Przełomowym dla Ekstraklasy przedsięwzięciem było uruchomienie na początku sezonu 2019/20, jako zwieńczenie wielomiesięcznych prac, własnej platformy streamingowej OTT – Ekstraklasa.TV. Wszystkie te projekty plasują Ekstraklasę wśród najlepiej rozwiniętych technologicznie lig w Europie i stanowią bazę do rozwoju i budowania przychodów w następnych latach.

Wsparcie dla inwestycji w szkolenie

Istotnym wydarzeniem ostatniego sezonu było też ogłoszenie przez premiera Mateusza Morawieckiego „Planu dla piłki”, w prace nad którym była zaangażowana m.in. Ekstraklasa. Główne filary planu to: inwestycje w infrastrukturę i innowacje, szkolenia, zmiany regulacyjne, dalsze zwiększanie bezpieczeństwa na stadionach oraz zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w rozwój polskiej piłki klubowej. Są też już widoczne pierwsze efekty zacieśnionej współpracy z administracją rządową: nowo otwarta akademia Jagiellonii Białystok, powstające stadion i centrum szkoleniowe Pogoni Szczecin, inwestycje w budowę nowoczesnych akademii piłkarskich Legii Warszawa i Cracovii czy planowane postawienie nowych hal pneumatycznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.