Piast Gliwice sprawi niespodziankę? Ekspert: Piłkarze BATE grają pierwszy taki sezon w historii

W 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów mistrz Polski Piast Gliwice zagra z mistrzem Białorusi, BATE Borysów. - Na Białorusi podziwiają organizację w polskich klubach. W Polsce jest też dużo więcej widzów na trybunach. Do tego w kadrze narodowej występują gwiazdy europejskiej piłki: Lewandowski, Szczęsny, Piątek. Uważam, że Polacy mają silniejszą reprezentację niż Białorusini, ale ligi krajowe są na tym samym poziomie - mówi Alaksandr Puciła, dziennikarz sportowy telewizji Biełsat.

Piast Gliwice nie miał szczęścia w losowaniu eliminacji Ligi Mistrzów. W pierwszej rundzie nowy mistrz Polski zagra z BATE Borysów - najlepszym od lat zespołem na Białorusi. Pierwsze spotkanie Piast rozegra na wyjeździe (9 lipca). Rewanż odbędzie się w Gliwicach 16 lipca. 

Zobacz wideo

BATE Borysów zagra z Piastem Gliwice w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Jak na Białorusi ocenia się to losowanie?

Alaksandr Puciła: Losowanie zostało uznane za bardzo udane. W komentarzach podkreśla się, że Piast dość niespodziewanie został mistrzem Polski i ma niewielkie doświadczenie w europejskich pucharach. BATE z kolei trzynasty sezon z rzędu będzie występować w eliminacjach do Ligi Mistrzów i zna te rozgrywki bardzo dobrze. Zespół wielokrotnie wygrywał ligę na Białorusi w ostatnich latach. 

Na Białorusi gra się system wiosna-jesień. W nowym sezonie BATE niespodziewanie nie jest jednak liderem po 12 kolejkach.

- BATE rozgrywa pierwszy sezon w historii bez swojego założyciela, Anatoly’ego Kapsky’ego, który zmarł w wieku 52 lat. Był symbolem klubu i dobrym duchem drużyny. Potrafił motywować zawodników, miał na nich dobry wpływ. Bez niego zespół wciąż nie może wyjść w lidze na prowadzenie. Wydaje się, że piłkarze  BATE są najmniej pewni siebie w ostatnich latach.

Jak wyglądały wzmocnienia klubu przed nowym sezonem?

- BATE od lat sprowadza i oddaje wielu piłkarzy. Zimą przyszedł m.in. zdolny islandzki pomocnik Willum Thor Willumsson, ale grał wciąż zbyt mało, by móc jego transfer jednoznacznie ocenić. Groźni w starciu z Piastem mogą być także dwaj napastnicy: Bojan Dubajic i Anton Saroka. Pierwszy w styczniu dołączył do BATE, a na Białorusi jest dosyć znany i wyrobił sobie już nazwisko. Drugi to aktualny reprezentant Białorusi.

Jakie są szanse Piasta w dwumeczu z BATE?

- Ciężko oceniać dokładnie, ale Piast ma szanse. Niespodzianka jest możliwa. Tym bardziej, że Piast w rewanżu zagra na własnym stadionie. To jego atut.

Podobno istnieje “zgoda” między kibicami BATE i Piasta. Słyszałeś o tym?

- Tak, obie grupy przyjaźnią się od 9 lat. Najprawdopodobniej zobaczymy też wspólną oprawę podczas tych spotkań. Po dwumeczu zaś fani, niezależnie od wyniku, będą trzymać kciuki za powodzenie przeciwnika.

Jak polski futbol oceniany jest na Białorusi?

- Na Białorusi podziwiają organizację w polskich klubach, jest znacznie lepsza niż u nas. W Polsce jest też dużo więcej widzów na trybunach. Do tego w kadrze narodowej występują gwiazdy europejskiej piłki, takie jak: Lewandowski, Szczęsny, Piątek. Uważam, że Polacy mają silniejszą reprezentację niż Białorusini, ale ligi krajowe są na tym samym poziomie.

A jak Białorusini oceniają poziom swojej piłki nożnej?

- Reprezentacja gra ostatnio bardzo słabo. Jej skład się nie zmienia od kilku lat, nie pojawiają się nowi młodzi gracze. Dlatego kibice na Białorusi mają w sobie dużo pesymizmu. Poziom ligi ze względu na osłabienia BATE w ostatnich latach wyrównał się. Mistrz ma więcej poważnych rywali w walce o tytuł.

Więcej o: